Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Istraživanje o visini plaća 2008./2009.

Istraživanje je tijekom rujna 2008. proveo MojPosao na uzorku od preko 10.000 ispitanika.

Istraživanje je obuhvatilo 183 radna mjesta u 10 kategorija, što je 16 radnih mjesta više nego u prošlogodišnjem Istraživanju. U odnosu na prošlogodišnje Istraživanje, dodane su dvije nove kategorija poslova 'Turizam i ugostiteljstvo' te 'Zdravstvo i farmacija'. Osim profila za svako radno mjesto istraživanje obuhvaća podatke o usporedbi plaća prema godinama radnog iskustva, spolu, stručnoj spremi, županijama, djelatnostima, veličini tvrtke, tipu vlasništva tvrtke i sl.

 

1. Plaće prema struci

Gledajući struku, a ne primarnu djelatnost tvrtke, za razliku od prošle godine kada su najbolje plaćena struka bili inženjeri strojarstva i elektrotehnike,ove godine to su inženjeri informatike i to 28,9% iznad prosjeka. Iza njih slijede inženjeri strojarstva i elektrotehnike, kojima su plaće 27,8% iznad prosjeka te osobe pomorske struke s plaćama od 13,8% iznad prosjeka. Najniže plaćena zanimanja su iz područja 'osobne usluge' (41,21% ispod prosjeka) te trgovački posrednici i prodavači (34,5% ispod prosjeka).

 

 

2. Spolna diskriminacija

Na samom početku karijere muškarci počinju sa 10,4% većom plaćom u odnosu na žene pri čemu se ta razlika s godinama radnog iskustva povećava pa muškarci u Hrvatskoj u prosjeku imaju 23,0 % veću plaću od žena. Zanimljivo je ove podatke usporediti s prošlogodišnji istraživanjem koje je pokazalo da su u 2007. godini muškarci na početku karijere imali 13,2% veću plaću od žena, dok su ukupno imali 18,9% veću plaću. Prema ovim podacima, u odnosu na prošlu godinu smanjila se razlika u plaći između muškaraca i žena na početku karijere, no povećale su se ukupne razlike.

 

 

3. Plaće prema županiji

Najniže plaće ove godine zabilježene su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji (15,9% ispod prosjeka), a slijede Brodsko-posavska (15,6% ispod prosjeka) te Vukovarsko-srijemska županija (14,7% ispod prosjeka). Iako je došlo do određenih promjena u redoslijedu, plaće su u ove tri županije i prošle godine bile najniže. Najveće plaće su prema očekivanjima zabilježene u Gradu Zagrebu i to 21,1% iznad prosjeka, što je čak i više nego prošle godine.

 

 

4. Plaće i stupanj obrazovanja

Stupanj obrazovanja uvelike utječe na visinu plaće. Osobe sa završenim fakultetom imaju 51,3% veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem, što je neznatno veća razlika nego prošle godine kada je ona iznosila 49,5%. Završeni magisterij ili doktorat sve se više isplati te povećava plaću u prosjeku za 94,3% u odnosu na SSS (gotovo 8% više nego 2007.), dok je razlika u primanjima osoba s MBA diplomom u odnosu na osobe sa završenom srednjom školom još uvijek značajna i donosi 131,4% veću plaću, no ta je razlika za 12,6% manja u odnosu na prošlu godinu kada je iznosila 144%.

 

 

5. Najčešće beneficije

Najčešća beneficija koju imaju hrvatski zaposlenici u tvrtkama u kojima rade i dalje je mobilni telefon za privatnu upotrebu (30,6% sudionika istraživanja). S druge strane, 29,6% osoba nema dodatne beneficije, što je ipak bolje nego 2007. kada dodatne beneficije nije imalo čak 36,5% zaposlenika. Iza mobitela, slijedi fleksibilno radno vrijeme, a najmanje poslodavaca osigurava zaposlenicima edukaciju kao dodatnu beneficiju (samo 2,6%), što je čak i manje nego prošle godine kada je dodatnu edukaciju imalo 3,2% ispitanika. Na pitanje 'Koliko često u prosjeku dobivate povišicu?', čak 53,2% ispitanika odgovorilo je rijetko ili nikad.

 

 

6. Veće plaće u tvrtkama u stranom vlasništvu

U odnosu na prosječne mjesečne neto plaće u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu, plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće su za 28,4%, a u stranim institucijama za 21,4%. Najniže su plaće i dalje u udrugama u kojima su zaposlenici za 20,6% manje plaćeni u odnosu na tvrtke u domaćem vlasništvu.

 

 

7. Veličina tvrtke i plaća

I ovogodišnje je istraživanje potvrdilo da prosječne plaće rastu s veličinom tvrtke. Tako su u tvrtkama s manje od 20 zaposlenih plaće 12,7% ispod prosjeka, u tvrtkama s 51-100 zaposlenika plaće su 0,8% iznad prosjeka, u tvrtkama s 101-200 zaposlenika 8,1% iznad prosjeka, a u tvrtkama s više od 200 zaposlenih plaće su prosječno 8,7% iznad prosjeka.

 

 

8. Plaća na početku karijere 27,1% ispod prosjeka

I ovogodišnje je istraživanje potvrdilo da prosječne plaće rastu s veličinom tvrtke. Tako su u tvrtkama s manje od 20 zaposlenih plaće 12,7% ispod prosjeka, u tvrtkama s 51-100 zaposlenika plaće su 0,8% iznad prosjeka, u tvrtkama s 101-200 zaposlenika 8,1% iznad prosjeka, a u tvrtkama s više od 200 zaposlenih plaće su prosječno 8,7% iznad prosjeka.

 

Više o prodaji rezultata Istraživanja možete pročitati .
 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.