Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Idem se prekvalificirati, ali u što?

Napustiti staru 'industriju' koja vam ne donosi kruh i ponovno postati učenik u klupi, mnogima koji rade zvuči primamljivo. No, prekvalifikacija je veliki korak o kojem vrijedi dobro razmisliti.

Idem se prekvalificirati, ali u što?

Postoji jedna dobra stvar u duljoj nezaposlenosti: mogućnost promjene. Prekvalifikacija je neminovna ukoliko dulje vremena tapkate na mjestu jer stara zanimanja nestaju, pojavljuju se nova i gotovo nitko nema garanciju da će na svom radnom mjestu ostati do mirovine.

SWOT analiza  - kamo pripadam sa svojim vještinama i znanjima?

Prvi korak u odlučivanju o vašoj novoj karijeri pada na samoprocjenu. Možete sami, možete uz karijerne stručnjake na Zavodu ili privatnim putem. Uzmite papir u ruke i analizirajte sebe kao što bi menadžer analizirao tvrtku koju želi podignuti na novu razinu. Odnosno,  napravite SWOT analizu (u prijevodu zajednički skup vaših snaga, slabosti, prilika i prijetnji) u jednom dokumentu koji ćete podijeliti na četiri dijela.

Vaše snage i slabosti prilično ćete lako prepoznati kao, primjerice, vještinu korištenja Excella ili nedostatak informatičke pismenosti. Pitajte druge za mišljenje i pišite stvari koje možete potkrijepiti dosadašnjim iskustvom.

Prilike predstavljaju nove mogućnosti za budućnost – primjerice, izvrstan vozač koji se dobro snalazi u prostoru iako to nije njegovo primarno zanimanje može postati vozač većih vozila. Grafički dizajner s diplomom akademije može uz edukaciju postati stručnjak za web i dizajnirati stranice pri čemu će mu od velike pomoći biti njegovo umjetničko oko.

 Prijetnje se odnose na vaše slabosti u širem kontekstu. Radite u industriji koja izumire? Znate li dobro svoj posao ili vas sustižu mlađi kolege? Ne zaboravite zdravlje: u vaše prijetnje ili slabosti spadaju i spuštena stopala, migrene, problemi s kralježnicom i slično.

Najteže pitanje: što doista želim raditi?

Nitko vas ne može natjerati da radite nešto što ne želite ako sami ne pristanete na to. Stoga je veliki korak pronaći područje u kojem se doista pronalazite. Možda imate potencijal za profesora na fakultetu, no uživate u vrtlarstvu ili kuhanju? Slijedite svoje snove, posebice ako je riječ o deficitarnom području. U tome vam može pomoći ovaj test.

Pitanje motivacije često se smatra najtežim pitanjem za osobu koja mora krenuti novim smjerom jer je riječ o vašoj odgovornosti i odluci. Zapitajte se što biste radili besplatno i koji bi vam bio prvi izbor zanimanja da možete birati sve. Možda ste se već pronašli u starom području i samo trebate stručno usavršavanje, a ne prekvalifikaciju kako bi ponovno dobili posao.

Koliko vam je važna financijska sigurnost?

Ako vam je ikad palo na pamet da poslovi koji nas vesele često nisu najprofitabilniji, niste sami. Oni najuporniji u svakom će zanimanju izvući financijsku korist, no posao nam služi da od njega preživimo. Možete napraviti analizu svojih troškova ili sami vidjeti koliko vam je potrebno za život.

Možda otkrijete da biste uštedjeli više stotina kuna ukoliko prestanete pušiti ili počnete koristiti bicikl. Oni koji dolaze s dobro plaćenih pozicija i nisu spremni na manje često otkriju kako su im mnoge stvari nepotrebne i da posao koji ih zadovoljava nije jednako plaćen, no donosi im više zadovoljstva.

Jednom kad znate u kojem smjeru želite ići, ne libite se zatražiti edukaciju na Zavodu ili potražiti mogućnosti za ulaganje u brojne mogućnosti koje možete pronaći na našem portalu pod linkom prekvalifikacije. (M.D.)

Izvor: EduCentar

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.