Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Prekvalifikacija ili dodatna edukacija?

Prilikom donošenja odluke o prekvalifikaciji bilo bi dobro da najprije napravite samoprocjenu, što možete učiniti sami ili vam u tome može pomoći stručnjak.

Prekvalifikacija ili dodatna edukacija?

Idealno je kada radite posao koji volite, ali to ne znači da morate biti nesretni ako to nije slučaj. Postoje brojni poslovi koje biste možda voljeli raditi pored svog redovnog posla ili u kombinaciji s nekim drugim privremenim poslom koji već imate.

Upisivanje tečaja koji će vas osposobiti za neko zanimanje ne mora nužno značiti da ste se odlučili prekvalificirati već poraditi na stjecanju vještina koje ste oduvijek željeli posjedovati, a ako uz njih možete ponešto i zaraditi, još bolje. Naravno, neke od njih možete iskoristiti i kako biste se prekvalificirali, ako smatrate da s postojećim zvanjem ne možete pronaći posao ili vas taj posao naprosto više ne zanima.

Portal EduCentar nudi vam bogatu paletu tečajeva i škola koje možete upisati od škole za frizere i šminkere, preko programa za komercijalista ili hotelsko-turističkog tehničara do armirača ili vozača motornog vozila. 

Osim toga, na raspolaganju su vam brojni tečajevi gdje putem online prijave stječete pravo na popuste od 15 do čak 50%. Ta bi ponuda mogla posebno zainteresirati one koji žele upisati neki strani jezik (engleski, njemački, talijanski ili španjolski), ali i tečajeve masaže ili ugradnje noktiju.  

Što još moram znati o prekvalifikaciji?

Prilikom donošenja odluke o prekvalifikaciji bilo bi dobro da najprije napravite samoprocjenu, što možete učiniti sami ili vam u tome može pomoći stručnjak (sa Zavoda za zapošljavanje). Ukoliko procjenu radite sami, definirajte svoje:

  • snage (vještine),
  • slabosti (nedostatak traženih vještina),
  • prilike (vještine koje na novi način možete upotrijebiti na novom radnom mjestu)
  • prijetnje (slabosti u širem kontekstu, npr. kakva je budućnost industrije u kojoj trenutno radite; zdravstveni problemi zbog kojij ne možete raditi određene poslove i sl.)

Osim ovih argumenata, važno je da slušate vlastitu intuiciju i zapitate se što biste voljeli raditi? U tome vam može pomoći ovaj test.

Ako niste sigurni možete li živjeti od svog budućeg zvanja, najprije npravite analizu svojih troškova i provjerite koliko vam je potrebno za život.

Što još moram znati o dodatnoj edukaciji? 

Prilikom upisivanja tečaja u svrhu dodatne edukacije napravite analizu svog dosadašnjeg iskustva:

  • Trebaju li vam nove vještine ili je bolje osvježiti postojeće (npr. upisati tečaj njemačkog jezika)? 
  • Kakva je budućnost vašeg zanimanja (usmjerite se na stjecanje vještina koje će u budućnosti u vašem poslu sigurno biti tražene npr. informatička pismenost)? 
  • Kako se ta edukacija uklapa u vaše privatne planove (želite posjetiti neku stranu zemlju, pomoći sestri vikendom u kozmetičkom salonu i sl.)? 

Neovisno o tome odlučujete li se za prekvalifikaciju ili dodatnu edukaciju, najprije analizirajte vlastita postignuća i vještine te odaberite one mogućnosti koje će ih najbolje upotpuniti ili nadograditi.

Naravno, ako želite, sada imate priliku napraviti i potpuni zaokret u karijeri, ali kako biste bili sigurni u ispravnost te odluke najprije jasno definirajte vlastite želje i snove, kako poslovne tako i privatne. 

Sretno! 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.