Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Krše li se prava medicinskih sestara?

Medicisnke sestre i tehničari sa srednjom stručnom spremom se, ističu u Inicijativi, diskriminira pri dobivanju potvrda za rad u inozemstvu.

Krše li se prava medicinskih sestara?

Dvadeset i sedam ministara EU prilikom pristupnih pregovora zaključilo je da su 'hrvatske sestre sa srednjom stručnom spremne za 'planiranje i provođenje zdravstvene njege'.

No sestre koje odlaze raditi u Veliku Britaniju, Irsku i druge europske zemlje, ne mogu ostvariti to svoje pravo, već rade samo kao njegovateljice, a ovlasti im se sve više smanjuju.

Razlog je potvrda za rad koju im izdaje Komora medicinskih sestara, a po kojoj sestre sa srednjom stručnom spremom nemaju ovlasti samostalno raditi. 

Postavlja se pitanje kako 25.000 sestara sa srednjom stručnom spremom može samostalno raditi u Hrvatskoj, a ne može u inozemstvu?

Zakonu o sestrinstvu nije usklađen s onim što je ispregovarano s EU i što je 27 ministara potpisalo - da su hrvatske sestre samostalne za provođenje zdravstvene njege, kaže Gordana Miškulin, članica Inicijative koja će Ustavnom sudu 30. srpnja podnijeti zahtjev u kojem se navodi da se sestrama s četverogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem ne priznaju stečena prava koja su dobile prilikom pristupnih pregovora s Europskom unijom.

Inicijativa smatra Komoru odgovornom jer navodno, uz prešutno odobravanje Ministarstva zdravlja, odbija izdati potvrde sestrama za samostalan rad u inozemstvu.

"Ako je RH lagala u pretpristupnim pregovorima, tada se Europa sa pravom može pitati tko radi u hrvatskim bolnicama, koje su to medicinske sestre koje je 27 ministara EU priznalo, a vlastito ministarstvo ne priznaje", zaključuju u Inicijativi. 

Izvor: dnevnik.hr 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.