Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Na moru 2000 sezonaca manje, radit će do Svih svetih

Sezonski posao u turizmu sve je duži, odlaze sve ranije i vraćaju se sve kasnije, jer sezona više ne traje samo nekoliko mjeseci.

Na moru 2000 sezonaca manje, radit će do Svih svetih

Ne žele da im se otkrije identitet jer kažu da padaju s nogu te kako je očito da ih nema dovoljno za toliki obujam posla. Tome u prilog idu i podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koji pokazuju da je u prvih sedam mjeseci 2016. oko 2000 sezonskih radnika manje nego u istom razdoblju od 2013. do 2015. godine. Uz to, ovu sezonu obilježava i to što će se dio njih vratiti kući tek za blagdan Svih svetih - 1. studenoga, piše Glas Slavonije.

Vrijeme kada su šest mjeseci radili na moru, a šest mjeseci bili kod kuće prošlo je. Belišćanka koja godinama sezonski radi u restoranu na dubrovačkoj rivijeri, kaže, kući se vraća tek poslije 20. listopada, a njena kći i njena prijateljica tek 1. studenoga. Na more je došla u veljači.

"Gazda restoran drži otvoren tijekom cijele godine. I u sezoni i izvan nje uvijek ima ture radnika koji rade na obližnjim gradilištima pa kuha obroke za njih, tako da posla ima i po završetku ‘ful’ sezone, kao i brojnih turista u podsezoni. Jako sam umorna, svugdje je malo radne snage i to se vidi, a i osjeti na obujmu posla", kaže Belišćanka.

"Ove godine do radnika su došli oni poslodavci koji su se za to pobrinuli na vrijeme, a to su uglavnom velike hotelijerske i druge tvrtke u turizmu. Oni koji su to počeli rješavati kasnije, u svibnju, suočeni su s nedostatkom radne snage. Također, dio bivših sezonaca otišao je raditi u sezoni preko granice, gdje su im daleko bolje plaće i drugi uvjeti rada, ali i života. Jer, prosječna plaća našeg konobara koji u sezoni slovi za nekakvu zlatnu sredinu, iznosi svega 3000 do 3500 kuna neto. Plaće sezonskih radnika zaostaju 13 do 17 % u odnosu na bruto prosjek plaća u gospodarstvu RH", upozorava predsjednik Sindikata turizma i ugostiteljstva (STUH) Eduard Andrić.

Andrić upozorava i na neizvjesnost rada, gdje se radniku ne nudi ugovor na tri ili šest mjeseci, nego na mjesec za mjesecom. "Praktički, takvi ucjenjuju svoje sezonske radnike i neće mu produžiti ugovor na duže, a sezonci se boje da ih, negoduju li, nagodinu neće zaposliti ni tako", kaže Andrić.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.