Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Gdje se u Hrvatskoj najteže živi

Državni zavod za statistiku proveo je, u suradnji sa Svjetskom bankom, istraživanje "Mapiranje i procjena geografske raspodjele rizika od siromaštva i socijalne isključenosti za mala područja Republike Hrvatske".

Gdje se u Hrvatskoj najteže živi

Glavna svrha istraživanja detaljan je prikaz podataka o zemljopisnoj raspodjeli siromaštva i socijalne isključenosti. 

Prema dohodovnoj metodi, procijenjena stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj 2011. godine iznosila je 19,2 posto. To znači da je te godine 803 tisuće osoba raspolagalo godišnjim ekvivalentnim raspoloživim dohotkom nižim od 24000 kuna, što je ujedno i prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo, navode u Državnom zavodu za statistiku.

Procjene stope rizika od siromaštva statističkim regijama iznosile su u Kontinentalnoj Hrvatskoj 20,0 posto, a u Jadranskoj Hrvatskoj 17,4 posto. 

Promatrajući procjene na razini županija, one su se kretale u rasponu od 9,8 posto do 35,9 posto. 

Najniže procjene stope rizika od siromaštva zabilježene su u Gradu Zagrebu (9,8 posto) i Primorsko--goranskoj županiji (11,9 posto), a najviše u Brodsko-posavskoj (35,9 posto) i Virovitičko--podravskoj županiji (33,4 posto).

Prema potrošnoj metodi, procijenjena stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj 2011. godine iznosila je 17,1 posto, što znači da se procjenjuje da je 17,1 posto osoba, odnosno oko 717 tisuća osoba imalo ekvivalentnu godišnju potrošnju nižu od 23919 kuna, koliko je iznosio prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo. 

Procjene stope rizika od siromaštva na razini statističkih regija iznosile su u Kontinentalnoj Hrvatskoj 19,4 posto, a u Jadranskoj Hrvatskoj 12,6 posto.

Promatrajući procjene na razini županija, one su se kretale u rasponu od 5,9 posto do 34,3 posto. 

Najniže procjene stope rizika od siromaštva, ispod 10 posto, zabilježene su u Gradu Zagrebu (5,9 posto) i Primorsko-goranskoj županiji (9,1 posto), a najviše, od oko 34 posto, u Brodsko-posavskoj (33,9 posto) i Karlovačkoj županiji (34,3 posto).

Izvor: Index

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.