Istina, porezi na kruh, mlijeko i lijekove će se povećati, ali voće i povrće, meso i mliječni proizvodi bit će u konačnici jeftiniji
Izmjene u sustavu PDV-a predviđaju veću stopu poreza za kruh, mlijeko i lijekove od 2018., ali analiza na kojoj se bazirala promjena u sustavu PDV-a pokazuje da su izmjenama zaštićeni najsiromašniji dijelovi društva te da će upravo taj sloj, odnosno nezaposleni, umirovljenici i oni s malim primanjima najviše osjetiti niže opterećenje PDV-om.
Na kraju reforme bi se ukupno opterećenje PDV-om trebalo smanjiti tako da u 100 kuna troška umjesto 15,7 kuna građani plaćaju 15,3 kune PDV-a, međutim za najsiromašnije građane to će biti osjetno veće olakšanje jer će umjesto 15,7 kuna na svakih 100 kuna troška imati 14,8 kuna PDV-a.
Prosječno najsiromašnija petina građana u Hrvatskoj troši 36.871 kunu godišnje i plati 5790 kuna PDV-a kupnjom različitih proizvoda pri čemu se najveći trošak odnosi na hranu i režije. Nakon 2018. plaćat će 300 kuna manje PDV-a.
Istina, porezi na kruh, mlijeko i lijekove će se povećati, ali voće i povrće i svi ostali prehrambeni proizvodi poput mesa i mliječnih proizvoda bit će u konačnici jeftiniji. Na kruh i mlijeko u prosjeku se mjesečno troši oko 380 kuna pa će, ako se veći porez prelije na cijenu, poskupjeti za najviše 27 kuna mjesečno.
Najveće pojedinačno olakšanje u ovoj godini predstavlja snižavanje cijene električne energije koje bi trebalo osloboditi i do 250 kuna godišnje jer bi se prosječni mjesečni računi četveročlane obitelji trebali sniziti i za 20 kuna. Potvrdili su to i u Hrvatskoj elektroprivredi u kojoj napominju da će cijeli iznos smanjenja poreza preliti na konačnog potrošača, odnosno da će se za taj iznos snižavati mjesečni računi.
Hrana bi trebala pojeftiniti jer se snižava stopa opterećenja na sjeme, gnojivo i stočnu hranu odnosno na proizvode koji utječu na cijenu konačnog proizvoda – mesa, povrća i voća tako da bi već u idućoj godini trebalo doći do pojeftinjenja koje bi se samo povećalo u 2018. kada će se smanjiti i opća stopa PDV-a.
Pojeftinit će i dječje sjedalice za automobile, i to za osjetnih 116 kuna u prosjeku, ali i ljesovi koji bi u prosjeku mogli biti jeftiniji za 300 kuna. S druge strane, može se očekivati veće cijene u ugostiteljstvu jer će veći PDV stvoriti pritisak na rast cijene kave, pića i hrane. Ako sada prosječna kava stoji osam kuna, PDV je ne bi trebao poskupiti za više od jednu kunu jer će stvoriti oko 84 lipe novog troška, a prosječna cijena pizze u restoranima mogla bi se povećati za 4 kune.
Ipak, ugostiteljske usluge češće koriste oni koji pripadaju skupini 20 posto najbogatijih, a koji po podacima kojima raspolaže Ministarstvo financija u prosjeku troše 132.833 kune godišnje, a plaćaju oko 20.800 kuna PDV-a godišnje. U budućnosti ostat će im oko 500 kuna više promjenama u PDV-u. Najveće opterećenje osjetit će nerezidenti, odnosno turisti kojima će se opterećenje povećati pa će na 100 kuna troška u budućnosti plaćati 16,25 kuna PDV-a.
"Ukupna porezna reforma smanjuje porezno opterećenje za najsiromašnije i u njoj su upravo i izabrane skupine proizvoda kojima će se najviše pomoći toj skupini. Ta skupina najviše troši na hranu i režije, a to će biti jeftinije. Onaj tko to napada ili nema dovoljno informacija, jer za najsiromašnije će se osigurati 300 kuna manje porezno opterećenje, ili napada reformu zbog osobnih interesa i interesa sektora u kojima radi", kaže Željko Lovrinčević, makroekonomist s Ekonomskog instituta Zagreb.
Najveći gubitnici ove reforme, priznaje Lovrinčević, jesu turisti koji će plaćati troškove umjesto umirovljenika, nezaposlenih, blokiranih i ostalih ugroženih građana.
Sustavom PDV-a mijenjaju se i uvjeti poslovanja pa se tako povećava prag za ulazak u sustav PDV-a na 300 tisuća kuna te se omogućava odbitak pretporeza za troškove nabave automobila za osobni prijevoz i zavisnih troškova u iznosu od 50 posto.
Izvor: Večernji list