Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Je li zbog povećanja PDV-a nužno i povećanje cijene kave?

Ceh ugostitelja tvrdi da je vlasnik kafića s tri zaposlena radnika na 300 kvalitetnih kava prodanih po 8 kuna s dosadašnjim PDV-om ostvarivao samo 63 lipe zarade po jednoj kavi.

Je li zbog povećanja PDV-a nužno i povećanje cijene kave?

Prvih nekoliko dana Nove godine u kafićima pokraj suncem okupanog zagrebačkog jarunskog jezera tražilo se mjesto više, a slično je bilo i u drugim popularnim okupljalištima. Masovnih poskupljenja još nije bilo, no pitanje je dana ili tjedna kad će se ugostitelji odlučiti i na to, prenosi Poslovni dnevnik.

Tri promjene u pet godina

Ceh ugostitelja tvrdi da je vlasnik kafića s tri zaposlena radnika na 300 kvalitetnih kava prodanih po 8 kuna s dosadašnjim PDV-om ostvarivao samo 63 lipe zarade po jednoj kavi. Da bi izbjegli poslovanje s gubitkom promjene cijena su neminovne. U pet godina stopa PDV-a u ugostiteljstvu mijenjala se tri puta, prvo je pala s 23 na 10 posto, zatim porasla s 10 na 13, da bi sad ugostitelji ostali bez povlaštenog poreznog statusa.  

U obranu svojih interesa, cehovsko udruženje tvrdi da vlasnici kafića i restorana ne mogu preuzeti dodatni porezni teret jer im je promjena došla nenajavljeno, a oni su u međuvremenu pokrenuli nove investicije. Kako bilo, na ime većeg poreza kava nigdje ne bi smjela poskupjeti više od jedne kune, a soka dvije kune, no masovne promjene cijena često postaju izgovor i za poskupljenja koja nisu potaknuta poreznim promjenama. Vraćanjem PDV-a na 25 posto Vlada je stvorila prostor za smanjenje PDV-a na struju i odvoz otpada te sirovine i repromaterijal u poljoprivredi.

Gleda li se regionalno, najnovija porezna preraspodjela pogoduje sredinama koje su više orijentirane na poljoprivredu, jer se računa da će Hrvatska i s većim PDV-om ostati prihvatljiva i jeftina turistička destinacija za strane goste. Mjesečni promet u kafićima i restoranima kreće se od približno 800 milijuna kuna u zimskim mjesecima kao što su siječanj i veljača do 4,5 milijarde kuna na vrhuncu sezone. Fina navodi da je u djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića bilo 5732 poslovna subjekta koji su ostvarili 7,7 milijardi kuna ukupnog prihoda.

Jeftinija struja i sirovine

Učinak snižene stope bio je vidljiv jer su investicije u ugostiteljskom i turističkom sektoru eksplodirale, i jedini su stvarni pokretač izlaska iz recesije, tvrde ugostitelji koji su u svoju obranu što nakon spuštanja PDV-a nisu smanjivali cijene naveli da prethodnih deset godina nisu značajnije mijenjali cijene iako su im ulazne cijene poput vode, energenata i slično značajno povećane. Veći PDV primjenjuje se i na šećer (25%), te kino ulaznice (13%) no niža stopa od 13% predviđena za isporuku lijesova, struje, odvoza smeća, dječjih auto sjedalica te sirovina i repromaterijala u poljoprivredi. Država ove godine planira od svih poreza prikupiti oko 73 milijarde kuna, te još 23 milijarde kuna od socijalnih doprinosa.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.