Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Na 1000 hrvatskih očeva samo četvorica koriste roditeljski dopust

Tijekom 2016. godine samo je 158 očeva koristilo rodiljni dopust, a njih samo 1930 koristilo je roditeljski dopust (nakon šest mjeseci života djeteta)

Na 1000 hrvatskih očeva samo četvorica koriste roditeljski dopust

Hrvatski očevi i dalje vrlo rijetko koriste rodiljni dopust tijekom prvih šest mjeseci djetetova života, pa su tako lani na tisuću očeva samo njih dvojica koristila tu mogućnost, upozorava organizacija mladih Status M, koja apelira na nužnost zagovaranja i poticanja aktivnog očinstva, kako sa zakonske i institucionalne, tako i s društvene i obiteljske razine, piše Jutarnji list.

U izvješću o radu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za prošlu godinu jasno se ističu porazni rezultati uključenosti očeva u život njihove djece, posebice u njihovoj najranijoj dobi, pri čemu je došlo do značajnog pada u korištenju rodiljnog i roditeljskog dopusta očeva.

Tijekom 2016. godine samo je 158 očeva koristilo rodiljni dopust, a njih samo 1930 koristilo je roditeljski dopust (nakon šest mjeseci života djeteta). Kada se te brojke stave u omjer s ukupnim brojem novih očeva, ispada da su na 1000 očeva samo dvojica koristila rodiljni dopust, a samo četvorica roditeljski dopust.

Unatoč tome što imaju važan utjecaj na vlastitu djecu, posebice u dobi kada djeca uspostavljaju prve kontakte i ostvaruju snažnu povezanost s osobama oko sebe, očevi i dalje mnogo manje sudjeluju u brizi za djecu od majki, ističu iz Statusa M.

Ako i sudjeluju, to rade uglavnom autoritarno, postavljajući stroga pravila ili, sasvim suprotno, kroz laissez-faire prizmu igre i zabave s djecom, dok su majke te od kojih se očekuje obavljanje repetitivnih poslova koji se tiču njege i skrbi za dijete (kuhanje, mijenjanje pelena) i odgoja, a kasnije brigu o tome da se djeca drže pravila, o njihovim obrazovnim postignućima i sl.

Stoga iz Statusa M poručuju da aktivna uključenost muškaraca u obiteljski život, odnosno živote partnerica i djece, stvara priliku za ostvarivanje ravnopravnosti i dobrobiti, kako ženama i djeci, tako i samim muškarcima.

Status M zahtijeva veću senzibilizaciju društva o važnosti uključenja očeva u aktivan odgoj djeteta, počevši od senzibilizacije okoline i poslodavaca te uvođenje posebnog dopusta za očeve u trajanju od mjesec dana tijekom djetetovih prvih šest mjeseci, kojeg zagovara i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.  

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.