Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Niže cijene 'domaćim' gostima ugostitelje mogu koštati i do 50.000 kuna

Ako turistički inspektor otkrije formiranje cijena na osnovu državljanstva podnijet će nadležnom prekršajnom sudu optužni prijedlog za pokretanje prekršajnog postupka ili će donijeti prekršajni nalog.

Niže cijene 'domaćim' gostima ugostitelje mogu koštati i do 50.000 kuna

Ipak, država poprilično nevoljno kažnjava popuste domaćim gostima. Kako bi si inače mogli priuštiti cijena na Jadranu, a u vlastitom su gradu - piše Deutche Welle u članku "Kako ne bankrotirati u Dubrovniku".

Espresso će gosti platiti 40 kuna, pizzu 80, kilogram ribe i po 800 kuna. Čini se kako ni čašu vode na Stradunu ne možete popiti za manje od 10 kuna - i to onu iz pipe. Toliko ćete platiti i odlazak na WC. No cijene nisu pretjerane dokle god postoje oni koji su za cijenu od 40 kuna spremni popiti mali macchiato. Cijenu određuje tržište. Ne plaćate samo kavu, već i lokaciju i doživljaj. Dobra vijest je i da postoji alternativna turistička stvarnost, ona u kojoj možete popiti kavu za osam kuna u samom središtu Dubrovnika, u Boškovićevoj ulici tik do Straduna.

Deutsche Welle piše kako je ta kava zaista dobra, a atmosfera u malom kafiću prava dubrovačka. Takvih kafića i restorana je mnogo, pa gosti mogu i popiti i pojesti bez bojazni od bankrota. Samo treba potražiti. Osim toga, raširena je praksa kako će vam ugostitelji i prijevoznici progledati kroz prste ako ste 'domaći', što će cijene spustiti od 20 do 30 posto. "A kako bismo si mi drugačije mogli priuštiti živjeti u svome gradu", kazao je jedan gospar, koji je kavu popio na prestižnoj lokaciji, ali puno jeftinije nego turist koji konobara nije zazvao po imenu i upitao pod dubrovački 'Ke nova?' "To su lokali koji rade cijele godine i računaju na domaće goste i kada nije sezona, moraju ih zadržati", objašnjava ovaj Dubrovčanin. "Ne rade ništa nelegalno, na računu je popust jasno iskazan, sve je čisto. Ti ljudi tamo troše stalno. Pa i trgovački lanci imaju kartice za popust kojima nagrađuju vjerne kupce. A vlasnik kafića ili restorana će, kada uoči da strani gost navraća redovito u njegov lokal, tog gosta počastiti desertom ili pićem. To je normalno", zaključuje. 

Ova vrsta solidarnosti ipak je nezakonita. Nadležne institucije upozoravaju da su različite cijene za različite goste nedozvoljene. Ministarstvo gospodarstva navodi da se to protivi Direktivi 2006/123/EZ Europskog parlamenta i vijeća od 12. prosinca 2006. godine o uslugama na unutarnjem tržištu, koja je ugrađena i u naše zakone. Po njoj se na primatelja usluge ne smiju primjenjivati diskriminirajući zahtjevi uvjetovani državljanstvom te mjestom prebivališta ili boravišta, osim u "slučajevima kada su objektivno opravdani različiti uvjeti pristupa usluzi". Na upit koji bi to uvjeti bili, Ministarstvo nije odgovorilo.

Ako turistički inspektor otkrije formiranje cijena na osnovu državljanstva podnijet će nadležnom prekršajnom sudu optužni prijedlog za pokretanje prekršajnog postupka ili će donijeti prekršajni nalog. Za takav prekršaj je propisana novčana kazna u iznosu od 3.000,00 do 50.000,00 kuna, upozorava Ministarstvo turizma.

Izvor: Poslovni dnevnik

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.