Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Nitko ne želi iznajmljivati stanove na dulji rok

Iznajmljivači: "Nismo mi socijalna služba!"

Nitko ne želi iznajmljivati stanove na dulji rok

Podstanari u Splitu, Dubrovniku i Zadru uzalud ovih dana pretražuju oglase, obilaze agencije, raspituju se, ali stanova u koje bi se smjestili na dulji rok jednostavno nema, piše Slobodna Dalmacija.

Poneki stan koji se pojavi u oglasu 'plane' za nekoliko stati i to po cijeni koja nekad seže i do tisuću eura mjesečno za veće stanove. Dvosobni ili trosobni stanovi mogu se naći za 400 do 600 eura mjesečno, a stanovi od stotinjak kvadrata, namješteni i na dobroj lokaciji, iznajmljuju se i za 1200 eura mjesečno, potvrđuju u agencijama koje posreduju u traženju stanova za najam. 

Te se cijene odnose se na rijetke stanove iz kojih u ljetnim mjesecima ne treba iseljavati radi dolaska turista.

Iseljavanje krajem lipnja 

Dok je donedavno samo Split slovio kao grad iznimnog rasta broja stanova koji se ljeti pretvaraju u turističke apartmane, ista se slika događa već i u Zadru, Dubrovniku, Šibeniku. Gradske jezgre svih naših povijesnih gradova u ljetnim mjesecima nemaju mjesta za podstanare. No, sve je manje interesa i za njihovo primanje tijekom zime, jer se ljeti zaradi dovoljno, piše Slobodna Dalmacija.

Više studenata dijeli jedan stan, a plaćaju ga od 800 do tisuću kuna svaki, jer stanova u blizini studentskog kampusa ili tih dijelova grada nema ispod 400 eura mjesečno. I to na način da se krajem lipnja moraju iseliti. Potražnja za stanovima je ogromna, a ponuda slaba za obitelji koje se ne žele iseljavati ljeti i to je pravi problem – pojašnjavaju nam u nekoliko agencija za iznajmljivanje stanova.

Upravo takva situacija koju je nametnula logika turističke rente od koje se puno više zaradi nego od klasičnih podstanara koji koriste stan cijelu godinu, dovela je tisuće obitelji bez stanova u Splitu i Dubrovniku u situaciju da su doslovno na ulici jer ih stanodavci ne žele zadržati tijekom ljeta. A oni se, pak, nemaju kuda iseliti.

"Tržište je to nametnulo, ne ja" 

Stanodavci koji su bili voljni razgovarati s novinarima kažu da nisu socijalne ustanove da bi brinuli o ljudima koji nemaju stan.

"Ja sa svojim stanom mogu raditi što hoću. Nitko mi ne brani iznajmiti ga cijelu godinu podstanarima, ali onda ja određujem kolika je cijena takvog mira i neiseljavanja ljeti. Oni koji je ne mogu platiti tražit će nešto drugo. Ja ljeti za svoj stan dnevno mogu dobiti sto eura i kada sve izračunam, ne želim ga iznajmiti podstanarima cijelu godinu za manje od 500 eura mjesečno plus režije. To je stvar mojeg izbora da se ne želim petljati s turistima, a podstanari su spremni platiti više to što se ne moraju iseljavati ljeti iz stana. Tržište je to nametnulo, ne ja. Uostalom, oglašeni stan za dugoročni najam iznajmio sam doslovno sat vremena nakon objave oglasa, i to po cijeni koju sam tražio. Sve vam je to stvar ponude i potražnje", pojašnjava svoju ekonomiju jedan vlasnik stana u Splitu koji ima podstanare. Naravno, neprijavljene.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.