Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Čak 57% žena susrelo s protuzakonitim pitanjima na razgovoru za posao

Da bi potaknula građane i građanke da reagiraju na ovaj problem, inicijativa "Radno i ravnopravno" pokrenula je akciju "Znate li što su nam rekli?"

Čak 57% žena susrelo s protuzakonitim pitanjima na razgovoru za posao

Seksizmi, kršenje prava žena, nezakonito postupanje od strane poslodavaca i rodna diskriminacija neki su od problema s kojima se žene susreću na tržištu rada. Ovaj problem aktualiziran je i u kontekstu demografske obnove, koja je atraktivna tema ovih dana, a struka i javnost već su argumentirali zašto ih Vladine mjere nisu impresionirale: izostaje razumijevanje uloge javnih politika i strukturna reforma koja pak zahtijeva i reformu radnog zakonodavstva te promjenu ponašanja poslodavaca, piše N1.

Pita li tko muškarce koliko djece kane imati?

"O kakvoj demografskoj politici govorimo ako poslodavci isključuju radnice iz svijeta rada bez ikakve sankcije?", zapitala je Anamarija Tkalčec iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) analizirajući za N1 Vladine demografske mjere.

"U CESI nam se redovito javljaju žene koje su dobile otkaz nakon što su ostale trudne ili nisu dobile posao jer imaju malu djecu. Također, dijete nezaposlene majke nema pravo na mjesto u vrtiću jer prioritet imaju djeca zaposlenih roditelja pa kako onda žena ima mogućnost uopće tražiti/dobiti posao ili se prekvalificirati", upozorila je Tkalčec. 

Čak 57 posto žena susrelo s protuzakonitim pitanjima na razgovoru za posao

Poražavajući su rezultati ispitivanja 'Reproduktivna prava i karijera: ispitivanje stanja u RH', koje je u rujnu provela Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter kako bi ispitala razinu diskriminacije s kojom se sreću žene u Hrvatskoj prilikom zaposlenja i tijekom rada.

Rezultati su pokazali da se 57 posto žena susrelo s protuzakonitim pitanjima na razgovoru za posao, ali čak 87.7 posto nije upozorilo poslodavce na tu nezakonitost. Čak 33.5 posto žena je u trenutku svoje zaposlenosti ili traženja posla bilo izloženo nepovoljnom postupanju od strane poslodavca zbog svoje trudnoće, odnosno, kršila su se njihova rodiljna prava.

Temeljem ovih rezultata udruga PaRiter je tijekom studenog odlučila pokrenuti inicijativu "Radno i ravnopravno" te akciju "Znate li što su nam rekli?"

"Jedan od generatora ovakve diskriminacije je determiniranje žena prvenstveno kroz ulogu majke i njegovateljice te se žene radi toga prilikom rada susreću s brojnim preprekama. Želimo otvoriti raspravu o ovom problemu i potaknuti javnost da se aktivno uključi u postizanje promjene", ističu u inicijativi 'Radno i ravnopravno'.

Akcija je, napominju, svojevrsna reakcija na sadašnju sliku društva i perpetuirajući nepovoljan položaj žena na tržištu rada, a odvija se istodobno u tri države - u Italiji, Austriji i Hrvatskoj. 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.