Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Apsurdan propust kod jedne od glavnih demografskih mjera

U Ministarstvu za demografiju priznali su da su nepravedna važeća pravila obračuna rodiljnih i roditeljskih naknada za majke koje zatrudne nedugo nakon rođenja prvog djeteta.

Apsurdan propust kod jedne od glavnih demografskih mjera

Naime one su s drugim djetetom osuđene na oko 2350 kuna mjesečno za cijelo razdoblje korištenja roditeljskog dopusta jer se u međuvremenu nisu stigle vratiti na posao i primati redovitu mjesečnu plaću koja bi im osigurala veću naknadu.

O roditeljima koji su doživjeli šok kada su u podružnici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje saznali da će umjesto naknade vezane uz prethodnu plaću za drugo dijete primati 'minimalac' svih 12 mjeseci dopusta, jer se naknade na teret državnog proračuna nakon prvog poroda ne smatraju plaćom, izvijestio je Jutarnji list, donoseći ujedno komentar državnog tajnika za demografiju Marina Strmote. 

"Postojeće rješenje je krajnje nelogično, da ne kažem apsurdno. Naravno da bi se naknada u ovakvim slučajevima trebala obračunavati temeljem prosjeka plaće majke ostvarenog tijekom šest mjeseci prije rođenja prvog djeteta. Zbog toga ćemo u međusektorskoj suradnji, s resorima zdravstva i rada, nastojati ispraviti ovu nepravdu, nadam se u paketu s donošenjem novog Zakona o rodiljnim naknadama, planiranog za sljedeću godinu", kazao je Strmota. 

Ostaje međutim nejasno zašto se ovaj problem nije riješio još ljetos, kada su izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama povećane roditeljske naknade. Takav previd zapravo je nevjerojatan s obzirom na to da je resornom ministarstvu u međuvremenu pridružen i segment demografije, pa bi se očekivalo da su u fokusu predlagatelja zakona upravo obitelji s više djece.

'Umjesto da se roditelji stimuliraju, oni se destimuliraju'

Miljenko Marić, predsjednik Udruge obitelji s četvero i više djece Cetinskog kraja, također smatra da je nepravedna postojeća situacija s naknadama u slučaju uzastopnih porođaja. 'Umjesto da se roditelji stimuliraju, oni se destimuliraju, iako zbog općeg stanja u državi nema puno majki koje se nađu u takvoj situaciji', napominje Marić.

On, inače, pozdravlja posljednje zakonske izmjene, s obzirom na to da dugo prije toga nije bilo pomaka po pitanju rodiljnih naknada.    

'Računamo da će prilikom izrade novog zakona uzeti u obzir negativnu demografsku situaciju i pojačanu emigraciju. Ne poradi li država na tome, imat ćemo velike probleme, ne samo u odnosu prema majkama koje žele rađati i uskladiti profesionalni život s obiteljskim, već i zbog nedostatka radnika u državi. Ovo je gospodarski, strateški projekt - osim ako se naši političari ne oslanjaju na uvoz radne snage', kaže Marić za tportal.

Nezaposlenim majkama mirovinski staž

Udruga kojom predsjeda već nekoliko godina bezuspješno šalje pisma put Ureda predsjednice, nadležnih saborskih odbora i ministarstava, inicirajući uvođenje mirovinskog staža za nezaposlene majke trećeg i svakog sljedećeg djeteta na nacionalnoj razini, baš kao što je u međuvremenu napravio Grad Zagreb dodjelom prava na status roditelja odgajatelja.

To bi se, prema Marićevoj zamisli, provelo kroz izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, omogućujući nezaposlenim majkama uz rodiljnu naknadu koju ostvaruju do treće godine života djeteta i ostvarivanje mirovinskog staža do treće godine djeteta za svako treće i sljedeće dijete.

'Na mikrorazini vidimo da je situacija alarmantna, a na makrorazini o tome već dugo govore profesori demografije, poput Akrapa i Šterca. Ova situacija neće se riješiti samo gospodarskim rastom i onaj tko to govori ne poznaje dovoljno činjenice - postoje drugi narodi koji ostvaruju gospodarski rast, pa ništa. To nisu rješenja koja ovise samo o poslu, već o tome da se cijelo društvo - od medija, preko Vlade, do nevladinih udruga - ponašaju family friendly. Financijski se ne treba čak toliko davati; bolji je sistem da se manje uzima, primjerice u vidu smanjenja porezne presije i rasterećenja oko pojedinih životnih troškova, od vrtića i udžbenika do dječje hrane i odjeće', poručuje Marić. 

Izvor: tportal

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.