Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Koliko u Zagrebu iznose kazne za bačen čik, uništenu kantu, pošarani spomenik

Podulja je lista prekršaja za koje komunalni redari mogu Zagrepčane opaliti po džepu, no maksimalni je “ceh” za fizičku osobu 2000 kn.

Koliko u Zagrebu iznose kazne za bačen čik, uništenu kantu, pošarani spomenik

Za "kažnjavanje nekulture" u metropoli nadležni su komunalni redari, a popis prekršaja za koje Zagrepčane mogu opaliti po džepu je poveći, navodi Večernji list

Osim za bacanje otpada na sve strane, kazne do 1000 kuna građani mogu dobiti i za uništavanje kanti, ali i bacanje gorućih predmeta u njih. Zabranjeno je i odlaganje smeća posvuda, na za to nepredviđena mjesta, kao i paljenje otpada na svoju ruku.

No, nadležni su očito ocijenili da su potrebne još veće kazne kada je smeće u pitanju pa su svote predviđene nedavnim prijedlogom odluke o načinu prikupljanja otpada znatno veće od onih u odluci o komunalnom redu. 

Prema novom prijedlogu, s 3000 kuna kažnjavat će se nerazvrstavanje otpada, s 5000 ako susjedu smrdi smeće, a za čak 10.000 kuna bit će lakša osoba koja redovito ne predaje otpad.

Prema odluci o komunalnom redu, najveća je kazna za fizičke osobe do 2000 kuna, a previđena je za one koji ne drže do svoje zgrade. Tim će iznosom biti kažnjeni oni koji ne održavaju redovito vanjske dijelove zgrade, kao i oni koji prilikom njezina obnavljanja ne vode računa o tome da se novi dijelovi uklapaju u cjelovit izgled objekta. 

Globom od 700 do 1000 kuna kažnjava se postavljanje vanjske rasvjete ili kamere suprotno pravilnicima. Tako su, primjerice, dopuštene kamere postavljene u protuprovalne svrhe, ali ne i ako se netko želi igrati “Velikog brata” pa kontrolirati tko susjedima dolazi u goste. 

Iako je teško zaključiti zašto bi to uopće netko htio, građanima nije dopušteno ni postavljanje bodljikave žice ili šiljke kojima ugrožavaju nečiju sigurnost, a čini se kako su opasni i jarboli, zastave te ukrasi i žaruljice. Pri njihovu postavljanju treba se striktno držati pravilnika, u suprotnom također prijeti kazna do 1000 kuna. Ista je svota ako se ne uklone dva dana od proteka blagdana ili neke manifestacije.

U slučaju da ne očiste nogostup uz zgradu od snijega i leda, građani će platiti od 1000 do 2000 kuna. U proljeće i ljeto lopatu trebaju zamijeniti škarama za živicu s obzirom na to da će ih neuredna živica stajati od 700 do 1000 kuna. Ukrasnu živicu treba redovito i uredno orezivati, a svi koji imaju dvorište, vrt, voćnjak ili neko drugo zemljište moraju ga također uvijek držati urednim. 

Obvezno je redovito čišćenje, a zabranjeno je ondje odlagati bilo kakav otpad ili stare stvari. U suprotnom, na kućnu adresu stiže kazna od 600 do 900 kuna. Isti iznos morat će podmiriti i onaj tko postavlja klimatizacijski uređaj, antenu ili neki drugi predmet suprotno pravilniku.

A ako netko počne građevinske radove, samo uz posebno rješenje može koristiti javnu površinu za istovar, smještaj i utovar građevnog materijala. Pritom treba mjesto gdje se izvode radovi držati uredno te, primjerice, polijevati trošni materijal kako bi se spriječilo dizanje prašine. 

Nakon završetka radova sve mora biti tip-top, a nikakvih tragova ne smije biti ni u slučaju kada netko na javnoj površini istovaruje, slaže ili pili ogrjevno drvo. To je, naime, privremeno dopušteno sve dok osoba ne ometa promet, no sva se drva moraju ukloniti u roku od 24 sata, a čak i ako ostane piljevine, prijeti kazna od 700 do 1000 kuna.

Odluka o komunalnom redu ne kontrolira samo stanare neke zgrade ili kuće nego se obračunava i s onima koji šaraju po tuđim zgradama. Tako u odluci piše da onaj tko premjesti, ukloni, ošteti ili uništi neki spomenik, skulpturu, spomen-ploču i sakralno obilježje može biti kažnjen i s 2000 kuna. 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.