Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Pevec za neradnu nedjelju, voljni se prilagoditi i Konzum, Lidl, Kaufland

Zbog odljeva hrvatskih radnika u inozemstvo, i sve manje kvalificiranih, čini se da su se i neki poslodavci spremni odreći nedjeljnog profita i sudjelovati u promjeni zakona.

Pevec za neradnu nedjelju, voljni se prilagoditi i Konzum, Lidl, Kaufland

Kad bi Vlada, kako se ovih dana tvrdi u javnosti, doista htjela regulirati (ne)radnu nedjelju, valjda bi se pitalo i nas poslodavce, a ne samo tri "resorna" ministarstva u kojima ni ne znaju što je to niti ijednu od njih rade, poručio je glavni direktor HUP-a Davor Majetić. 

Njegova je reakcija stigla nakon što su iz Vlade počele neslužbene tvrdnje da se u sklopu Europske direktive o radnom vremenu u nas već radi na analizama i modelu neradne nedjelje koji će biti u skladu s hrvatskim Ustavom i europskim propisima, piše Večernji list

"Ne znamo kako Vlada razmišlja, bi li se neradna nedjelja odnosila na sve ili samo na trgovce. Što je s benzinskim pumpama, turističkom sezonom ili činjenicom da će sedmina radne snage biti nepotrebna i neće se zaposliti na tržištu rada? Prije ikakvih odluka treba uključiti sve, napraviti kvalitetne analize, sjesti i s poslodavcima i sa sindikatima, argumentirano sve staviti na stol uzevši u obzir i navike potrošača, ljude koji vole raditi nedjeljom i one koji za to dobivaju i 40-50% veću nadnicu", naglašava Majetić. Iako su poslodavci u HUP-u i HGK i dalje podijeljena stava, čini se da su s odljevom hrvatskih radnika u inozemstvo i sve manje kvalificiranih radnika sve voljniji odreći se nedjeljnog profita.

"Pevec je prvi veliki trgovački lanac koji je podržao Hrvatski savez za nedjelju", zajednički je odgovor čelnika uprave i sindikalnog povjerenika Peveca u STH Jurice Lovrinčevića i Eugena Perića. Potencijalni odljev kapitala odlaskom građana u kupnju nedjeljom preko granice ili pak utjecaj na turizam nedovoljni su argumenti ako im suprotstavimo obiteljsku tradiciju i brigu za malog čovjeka. Radnu je nedjelju, čak i ako je bolje plaćena, nemoguće kompenzirati slobodnim danima u tjednu, tvrdi Perić, dok Lovrinčević podržavanje zabrane rada nedjeljom objašnjava kvalitetnijom uslugom, kakvu mogu pružiti samo zadovoljni radnici koji rade šest dana u tjednu. 

Ističe da je uprava tvrtke otvorena za aktivno sudjelovanje u izmjenama sadašnjeg zakona, a kao jedine opcije vide potpunu zabranu ili prijedlog o pet radnih nedjelja godišnje. S bezuvjetnim ograničavanjem rada nedjeljom, bez iznimki i pogodovanja određenim subjektima, slažu se i u splitskom Tommyju te u Konzumu koji je predvodio i prijašnje inicijative ukidanja rada nedjeljom.

"Radna vremena naših prodavaonica nedjeljom i sad su kraća u odnosu na druge trgovačke lance, a rad nedjeljom plaćen je 40% više u skladu s kolektivnim ugovorom", odgovaraju u Konzumu. U Kauflandu kažu da svi njihovi zaposlenici već sad imaju petodnevni radni tjedan jer im žele omogućiti ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Poštuju hrvatski zakonski okvir, a promijeni li se on, poštivat će ga i dalje. Isto tvrde i u Lidlu, Supernova Centru te Ikei, koja radnicima omogućuje dva dana odmora u tjednu da bi postigli ravnotežu između privatnog i poslovnog života, a tko radi nedjeljom plaćen je 35% više.  

Izvor: Večernji.hr 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.