Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Evo što o vladi i ulaganju u Hrvatsku misle strane kompanije

Hrvatska ima katastrofalno loše poslovno okruženje i sustav javnih usluga zbog čega nas strani ulagaču uglavnom zaobilaze, a dobar dio njih koji su ovdje došli smatraju da su pogriješili.

Evo što o vladi i ulaganju u Hrvatsku misle strane kompanije

Proizlazi to iz istraživanja provedenog na 473 tvrtke članice šest bilateralnih gospodarskih komora - američke, kanadske i nordijske komore u Hrvatskoj, njemačko-hrvatske i talijanske komore, te austrijskog ureda za vanjsku trgovinu, piše Index.

Istraživanje je provedeno između listopada prošle i svibnja ove godine. Po pitanju uloge vlade u poboljšanju uvjeta poslovanja većina tvrtki koje su sudjelovale u istraživanjima američke, kanadske i nordijske komore smatra da je rad vlade imao negativan (42%) ili nikakav utjecaj (46%) na uvjete poslovanja. Slično mišljenje imaju i o lokalnoj samoupravi (33% negativan utjecaj, 58% nikakav utjecaj).

U istraživanjima američke, kanadske i nordijske komore samo 13% smatra da su uvjeti poslovanja u Hrvatskoj među najboljima u srednjoj i istočnoj Europi, dok 36% smatra da su među najlošijima ili čak najlošiji.

Njemačka komora pitala je svoje članove koja je od 20 zemalja srednje i istočne Europe najprivlačnija za investitore: Hrvatska je na 8. mjestu iza Češke, Poljske, Estonije, Slovačke, Slovenije, Latvije i Litve.

Za članove američke, kanadske i nordijske komore kompleksne i dugotrajne administrativne procedure su najveći ili drugi najveći ograničavajući čimbenik u poslovanju u Hrvatskoj – a to su bile i u proteklih pet godina.

Nedostatak stručne radne snage trenutno je glavni problem u poslovanju za članove kanadske i nordijske komore: 27% ispitanih članova američke, kanadske i nordijske komore navodi da se kvaliteta radne snage pogoršala u posljednjih 5 godina.

Najmanje 26% ispitanih članova američke, kanadske i nordijske komore smatra da je kvaliteta radne snage među ključne 3 prednosti Hrvatske u odnosu na druge države u regiji - ali taj postotak i dalje je nizak u usporedbi s ključne 3 prednosti Hrvatske: članstvom u EU (65%), turističkim potencijalom (54%) i geostrateškim položajem zemlje (45%).

Link na cijeli članak

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.