Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Odlučili ste dati otkaz? Ovi savjeti će vam pomoći da bez stresa napustite trenutni posao

Krećete u potragu za novim radnim mjestom, ali ne znate kako napustiti posao koji sada radite? Donosimo trikove kako dati otkaz sa stilom.

Odlučili ste dati otkaz? Ovi savjeti će vam pomoći da bez stresa napustite trenutni posao

Promjena posla za većinu ljudi predstavlja izlazak iz zone komfora i izlaganje velikim količinama stresa. Napuštate dobro poznatu okolinu i ljude s kojima ste se povezali i hvatate se u koštac s novim izazovima koji mogu, ali i ne moraju, donijeti uspjeh. Stoga, osjećaj nemira uoči davanja otkaza nije ništa neuobičajeno. Dapače, sasvim je normalno i razumljivo.
U tim trenucima važno je imati dobro razrađen plan, koji će nam služiti kao sigurnosna mreža u onim trenucima kada nismo sigurni što učiniti i koji nam je sljedeći korak. Portal Netokracija objavio je kratki vodič o napuštanju posla bez prevelikog stresa. 

Datum napuštanja posla uskladite s oba poslodavca 
U savršenom scenariju, prije napuštanja trenutnog posla već ste pronašli budućeg poslodavca. U tom slučaju, pokušajte biti korektni i otvoreni prema obje strane. Ako još uvijek niste trenutnom poslodavcu izrazili svoje želje i dogovorili datum odlaska, onda nemojte ni zakazivati točne datume s budućim. Najprije definirajte uvjete i datum odlaska s aktualnim poslodavcem i tek onda finalizirajte dogovor sa šefom kod kojeg se planirate zaposliti.

Iskoristite godišnji odmor
Ako radnik, na vlastiti zahtjev, otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana – pod uvjetom da za to ima valjani razlog. Trajanje godišnjeg odmora također ulazi u taj rok, a iskorištavanje istog je vaše zakonsko pravo, piše Netokracija. Prema Zakonu o radu, sadašnji poslodavac vam mora omogućiti korištenje preostalog godišnjeg odmora ili vam isplatiti neiskorištene dane. Kao i ranije, i ovdje su komunikacija i kompromis temelji uspješnog dogovora, a na koncu i rastanka ‘’bez repova’’.

Pripremite kolege na vaš odlazak
Razina povezanosti s kolegama na poslu usko je povezana s vremenom koje smo proveli radeći s njima. Što smo duže bili dijelom određenog tima, to je teže reći zbogom. Naročito ako smo naš odnos gradili i van osmosatnog radnog vremena – na druženjima nakon posla, team buildingu i slično. Kako bismo bili korektni prema njima, moramo ih pripremiti na naš odlazak. Neko će morati preuzeti naše zadatke, novom zaposleniku koji će nas zamijeniti će trebati vrijeme da pohvata konce… zato je važno prenijeti znanje koje smo stekli radeći na tom poslu. Ponekad će to značiti mentorstvo novom, tek pridošlom kolegi, a nekad odrađivanje otkaznog roka dok ostatak tima na pravi način ne preuzme naš dio posla. 

Povjerljive podatke i dokumente ostavite iza sebe
Pored prijenosa stečenog znanja, važno je razdužiti i svu opremu i dokumentaciju koju smo koristili. Dio radnika, iz nekog razloga, smatra da su ti materijali njihovo vlasništvo i da ih mogu uzeti sa sobom. Međutim, vrijeme i znanje uloženi u izradu i korištenje tih materijale, nastali su tijekom radnih sati za koje vas je poslodavac platio. Također, dio tih sadržaja je i na neki način zaštićen od ''izlaganja'' van kompanije.

Izvor: Netokracija.com

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.