Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Otvara se novo tržište za radnike iz Hrvatske? EP od Švicarske traži jednak tretman svih radnika iz zemalja članica EU

Švicarska je nedavno odlučila produžiti prijelazno razdoblje za radnike iz Hrvatske, onemogućivši im pristup svojem tržištu rada do 2021.godine (kao jedinoj zemlji članici EU), no inicijativa Europskog parlamenta to bi mogla promijeniti.

Otvara se novo tržište za radnike iz Hrvatske? EP od Švicarske traži jednak tretman svih radnika iz zemalja članica EU

Europski parlament je na sjednici u Strasbourgu usvojio izvješće o institucionalnom sporazumu između Europske unije i Švicarske kojim se želi osigurati ujednačenost pristupa na tržište rada, a među preporukama je i zahtjev Švicarskoj da razmotri skraćivanje roka primjene prijelaznih mjera za radnike iz Hrvatske. 

Nepovoljan položaj Hrvata u odnosu na druge EU radnike 
U procesu izrade izvješća sudjelovala je i hrvatska zastupnica Željana Zovko, kao izvjestiteljica u sjeni Europske pučke stranke, koja je predložila amandman o jednakom tretmanu hrvatskih radnika. ''Značaj nastavka pregovora sa Švicarskom za Hrvatsku je velik jer se tiče diskriminacije hrvatskih radnika u Švicarskoj zbog postojanja određenih kvota za njihovo zapošljavanje, a to je upravo ono na čemu sam ja inzistirala da se ukine", za Hinu je izjavila Zovko.
Naime, nedavnom odlukom o produženju roka primjene prijelaznih mjera za radnike iz RH, Švicarska je do 2021. spriječila pristup Hrvatima svom tržištu rada. Prema niti jednoj drugoj članici EU nemaju takav odnos.
Konkretnije, prema ovoj politici, Hrvati koji u Švicarskoj planiraju boraviti i raditi duže od tri mjeseca moraju ispuniti stroge uvjete za dobivanje radne dozvole.

Poduzeća iz EU također priželjkuju promjene
Također, u pregovorima je bilo govora i o tzv. "pratećim mjerama", koje je Švicarska uvela 2004. godine sa ciljem zaštite švicarskih poduzeća od dampinga plaća i nepravedne konkurencije, a koje nisu u skladu sa Sporazumom između EU-a i Švicarske o slobodnom kretanju ljudi.
Na temelju ovih mjera, tvrtke iz EU-a, koje žele pružati svoje usluge u Švicarskoj, dužna su to najaviti osam dana unaprijed, te platiti dodatnu naknadu.
U praksi to znači da je 37 posto poduzeća iz EU-a predmet čestih kontrola u odnosu na samo 3 posto švicarskih poduzeća.
Pregovori o ovom sporazumu trajali su od 2014. godine do kraja 2018. godine no konačni tekst sporazuma još nije usvojen. Taj bi proces trebao biti zaključen tijekom ovog proljeća, zaključuje Hina.

Izvor: Hina

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.