Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Hrvatska je svjetski rekorder…po manjku radne snage

Prema procjeni, našem gospodarstvu nedostaje oko 100 tisuća radnika, a svake godine taj broj je sve veći.

Hrvatska je svjetski rekorder…po manjku radne snage

S približavanjem ljetne turističke sezone, u domaćem medijskom prostoru sve češće pronalazimo vijesti o nestašici radnika. Najnovija nam stiže iz globalne konzultantske tvrtke Manpower, koja je objavila da je Hrvatska preuzela ne baš pretjerano laskavu titulu svjetskog rekordera kada je riječ o relativnom manjku radne snage.

Kako prenosi Novi list, istraživanje je provedeno u 44 države, u Lijepoj našoj je obuhvatilo 620 reprezentativnih kompanija, a konačni rezultati su pokazali da hrvatska poduzeća – zbog sve većih potreba za radnom snagom – u drugom tromjesečju traže 34 posto više radnika u odnosu na prvo ovogodišnje tromjesečje. Gledano po regijama, nestašica je najveća u županijama koje dobrim dijelom žive od turizma: u Primorsko-goranskoj, Istarskoj i Ličko- senjskoj županiji. One - zbog rada u turističkoj sezoni – planiraju zaposliti gotovo 50 posto više radnika u odnosu na početak godine.

Traže se konobari, električari, tesari…
‘’Poduzećima će biti izazov ispuniti te planove. Veliku potrebu za radnicima iskazuju ne samo tvrtke u turizmu, nego i ostali gospodarski sektori, sve hrvatske regije i svi poslodavci, neovisno o tome jesu li mali ili veliki. Najviše se traže konobari, sobarice, pomoćno osoblje u kuhinji, zidari, tehničari, električari, tesari i slična zanimanja’’, naglasio je Goran Šimunović, menadžer privremenog zapošljavanja u Manpoweru. 
Velika potražnja za radnicima ne znači nužno i novi, gospodarski uzlet u Hrvatskoj. Naprotiv, Šimunović upozorava da se u tom postotku kriju i radna mjesta koja su proteklih godina ostala prazna, a poslodavci ih ne mogu popuniti.

Vladine mjere
Manjak od 100 tisuća radnih mjesta nemoguće je ispuniti radnicima za Zavoda za zapošljavanje. Naime, u zavodu je ostalo oko 150 tisuća radnika, od čega je dvije trećine trajno nezapošljivo, a ostatak je raspršen po Hrvatskoj i često poslodavcima nije na raspolaganju. Dio rješenja krije se u uvozu radnika, no tu se javlja problem konkurentnosti Hrvatske na europskom tržištu rada i činjenice da inozemni radnici osim u Hrvatsku, mogu otići raditi i u druge, razvijenije države.
Kao mogući odgovor na nevolju, Vlada je pokrenula akciju ''Zaposli se u Hrvatskoj'' u okviru koje se nude rješenja poput prekvalifikacije nezaposlenih osoba i samozapošljavanja mladih ljudi. ''Ove ćemo godine u zapošljavanje uložiti dvije milijarde kuna. Od toga, milijardu i pol odnosi se na mjere aktivne politike zapošljavanja, a pola milijarde kuna na specijalizirane programe zapošljavanja žena, mladih i osoba s invaliditetom’’, izjavio je Marko Pavić, ministar rada i mirovinskog sustava.

Izvor: Novi list

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.