Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Poslodavci, pripremite se: Od 3.lipnja kreće obveza upisa u Registar stvarnih vlasnika

Tvrtkama koje do kraja godine ne upišu tražene podatke prijete kazne.

Poslodavci, pripremite se: Od 3.lipnja kreće obveza upisa u Registar stvarnih vlasnika

S prvim radnim danom mjeseca lipnja počinje teći obveza upisa podataka u Registar stvarnih vlasnika hrvatskih poduzeća prema pripadajućem pravilniku koji je objavio ministar financija Zdravko Marić. Kako prenosi Jutarnji list, sve tvrtke koje do kraja godine ne odrade taj zadatak suočit će se s visokim kaznama, koje će u pojedinim slučajevima iznositi i do 350 tisuća kuna.

Registar stvarnih vlasnika jedna je od ključnih novina u izmjenama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma koji je stupio na snagu sredinom travnja ove godine s obvezom ministra financija da do kraja ove godine donese pripadajući pravilnik.

U odnosu na postojeće javne i službene podatke o vlasnicima domaćih poduzeća kao što su vlasnikov OIB i datum rođenja, Registar stvarnih vlasnika koji će voditi Financijska agencija obuhvatit će, kako se navodi u pravilniku, i podatke o 'prirodi' i 'opsegu' stvarnoga vlasništva, kao i detaljnije podatke o deset najvećih dioničara tvrtki.

Registar obuhvaća i udruge, ustanove, zaklade

Novi registar, osim tvrtki, obuhvaća i podatke o stvarnim vlasnicima, ustanova, udruga, zaklada i fondacija kojima su država, županije, gradovi i općine jedan od osnivača.

Iako je u javnoj raspravi koja je prethodila donošenju pravilnika najavljivano da će u njemu biti pobliže utvrđeno što podrazumijeva 'priroda' i 'opseg' stvarnog vlasništva u tvrtki, to nije učinjeno. Stoga će tek iz podataka u pravilniku za pojedine tvrtke biti jasnije što točno znače spomenuti podaci.

Građani registar mogu vidjeti pod određenim uvjetima

Registar će u početku biti dostupan tijelima državne vlasti, a šira javnost moći će u njega dobiti uvid na internetu nakon što Ministarstvo financija objavi način stjecanja aplikacije za uvid u registar i cijena po kojima će se moći ulaziti u nj.

Mada je uoči usvajanja izmjena Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma najavljivano je kako će Registar biti otvoren za javnost bez ograničenja i uvjeta, ministar financija Zdravko Marić već tada je napomenuo da pripadajuća pravila Europske unije nalažu naplatu i osiguravanje aplikacije. Naime, prema riječima Marića, naš Registar će biti uvezan u središnju europsku platformu stvarnih vlasnika poduzeća zbog čega se, očito, ta evidencija i uvodi u Hrvatskoj.

Osim nepoštivanja obveze upisa podataka u Registar do kraja godine, tvrtke će se kažnjavati i za eventualni propust unošenja izmjena u postojeće podatke u Registru, gdje su zapriječene kazne od maksimalnih 75 tisuća kuna, a rok za unošenje izmjena je trideset dana od njihova nastanka.

Izvor: Jutarnji list

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.