Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Porezne izmjene donose rasterećenje poduzetnika

Prema nacrtu poreznih reformi, mladima do 25 godina neće se naplaćivati porez na dohodak.

Porezne izmjene donose rasterećenje poduzetnika

Ministar financija Zdravko Marić koalicijskim je partnerima predstavio nacrt porezne reforme koja će na snagu stupiti 2020. godine. Iako nije riječ o konačnom prijedlogu, mjere koje je za iduću godinu osmislila Marićeva ekspertna skupina mogu se nazvati demografskim mjerama, koje prije svega vode računa o mladima i manjim poduzetnicima, prenosi Večernji list.

Ne odustaje se od smanjenja opće stope PDV-a za jedan postotni poen pa ćemo od prvog dana iduće godine plaćati 24 posto tog najizdašnijeg poreza za državnu blagajnu. 

PDV ne donosi željeni efekt 

To će iz državne kase ‘izbiti’ gotovo 2,1 milijardu kuna, a pitanje je hoće li imati ikakav efekt na cijene robe i usluga. Iskustvo smanjenja PDV-a na dio namirnica pokazalo je da cijene nisu bitno pale za građane, što nije dobra poruka uoči ove mjere. 

Ipak, niži PDV obećao je premijer Andrej Plenković pa od tog svog obećanja ne želi odustati unatoč činjenici da su ga i stručnjaci i poduzetnici, pa i građani, upozorili da bi jači utjecaj na gospodarstvo imale neke druge mjere. 

Osim PDV-a, koji je već i izglasan u Saboru, a kako saznajemo neslužbeno, Marić predlaže smanjenja poreznog opterećenja za mlade ljude i za manje poduzetnike

Tako bi, predlaže ministar financija, mlade zaposlenike do 25. godine valjalo potpuno osloboditi od plaćanja poreza na dohodak. U Hrvatskoj je po Državnom zavodu za statistiku 121 tisuća mladih koji rade a imaju manje od 25 godina. 

Ipak, da bi im u korist išla činjenica da su oslobođeni od poreza na dohodak, morali bi imati plaću veću od 3800 kuna u neto iznosu, odnosno 5700 kuna, ako koriste uvećanje osobnog odbitka na uzdržavanog člana. Mladima od 25 do 30 godina obračunavalo bi se samo pola poreza na dohodak. Prema najnovijim podacima, najviše se iseljavaju upravo mladi od 25 do 29 godina, a lani je čak 5000 mladih te dobne skupine napustilo Hrvatsku. 

Olakšice za poduzetnike

Dobra vijest stiže i za poduzetnike. Već ranije je ministar Marić rasteretio manje tvrtke poreza na dobit tako da je stopu tvrtkama s do tri milijuna kuna prihoda godišnje spustio s tadašnjih 20 na 12 posto, a sada se predlaže korak dalje pa se ta razina diže na 7,5 milijuna kuna. 

Poduzetnicima će se, ako se prijedlog usvoji, kao trošak priznati i troškovi koje imaju za smještaj i prehranu zaposlenika, plaćanje vrtića za djecu zaposlenika, ali i izdvajanja za dopunsko i dodatno zdravstveno osiguranje svojih zaposlenika. Iako su ugostitelji jako lobirali da im se u sklopu porezne reforme smanji opterećenje kroz nižu stopu PDV-a, o tome, kako doznajemo, nije bilo riječi, ali se razmatra ukidanje poreza na potrošnju, a to je posebni porez koji se uglavnom po stopi od tri posto naplaćuje na alkoholna i bezalkoholna pića, ali ne i na posluživanje hrane ili napitaka poput kave i čaja. 

Četvrti ciklus reforme 

Koalicijski partner HNS na umu ima drugačiju vrstu porezne reforme, a zazivaju jednostavniji porezni sustav. Tako predlažu da se uvede jedinstvena stopa poreza na dohodak od 20 posto i time ukinu stope od 24 posto i 36 posto. Isto tako predlažu da se porez na dobit naplaćuje samo na isplaćeni dio dobiti, i to opet po stopi od 20 posto. 

Ideja im je i da se putnički promet potpuno oslobodi od naplate PDV-a, što bi po njima učinilo javni prijevoz jeftinijim za školarce, studente i radnike, ali i uklonilo apsurd oporezivanja sektora javnog prijevoza koji se u gotovo svim općinama i gradovima sufinancira iz proračuna lokalnih jedinica. Marić predlaže četvrti ciklus reforme, a već je donio mjere koje su donijele 6,3 milijardi kuna rasterećenja kroz niži PDV i porez na dobit, veći osobni odbitak za radnike.

Izvor: Večernji list

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.