Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

CEMEX Hrvatska: Važan element za osjećaj sigurnosti je kontinuirana komunikacija i briga o zdravlju

Kako se hrvatski poslodavci nose sa koronavirusom i što im je novonastala kriza poremetila u radu i upravljanju ljudskim resursima? Upitali smo to naše poslodavce te vam ovom prilikom donosimo intervju s uspješnom tvrtkom, CEMEX Hrvatska.

CEMEX Hrvatska: Važan element za osjećaj sigurnosti je kontinuirana komunikacija i briga o zdravlju

Kako ste se organizirali u novonastaloj situaciji?

CEMEX u svim zemljama u kojima posluje, pa tako i u Hrvatskoj, ima lokalne timove za upravljanje kriznim situacijama. Naš tim prati situaciju i u skladu s njom se donose odluke o svim potrebnim mjerama. Kod nas proizvodnja za sada teče neometano, uveli smo stroge mjere prevencije koje, osim osnova higijene, uključuje i zabranu svih posjeta našim pogonima. Uveli smo rad od kuće za zaposlenike čija priroda posla to dopušta, te smo za ostale odredili novi raspored radnog vremena na način da osiguramo minimalan međusobni kontakt.

Na snazi je i zabrana lokalnih i međunarodnih putovanja, osim onih koja su nužna zbog prirode posla ili nastavka naših osnovnih aktivnosti. Također, selekcijske postupke za zapošljavanje nastojimo organizirati na daljinu, preko Skypea, kako bismo osigurali što manji osobni kontakt i za naše ljude i za kandidate. 

Možete li nam navesti svoje primjere kriznog komuniciranja unutar tvrtke? Tko vodi komunikaciju, direktor ili HR ili neka druga odgovorna osoba?

Procedure za slučajeve krize i krizne komunikacije već postoje u našoj organizaciji, njima je određeno koje su osobe, odnosno funkcije, ključne za donošenje odluka i komunikacije u takvim slučajevima. Naš se tim sastoji od kolega iz segmenata ljudskih resursa, zdravlja i sigurnosti na radu, korporativne sigurnosti, komunikacija, javnih poslova i upravljanja rizicima. Tim nadzire situaciju i koordinira mjere. Dvaput tjedno obavještavamo sve kolege o situaciji, bitnim odlukama te ih podsjećamo na mjere prevencije, a sve nove mjere komuniciramo odmah. 

Što ste poduzeli po pitanju sigurnosti svojih zaposlenika?

Uz već spomenut rad od kuće i izmijenjen raspored radnog vremena uveli smo mjere zaštite zdravlja i sprečavanja širenja virusa koje uključuju pojačano čišćenje i dezinfekciju prostora i radnih površina te autobusa, uvođenje šalterskih prozorčića za smanjeni kontakt u otpremnim uredima, betonarama i na terminalima, dodatne mjere zaštite naših zaposlenika i kooperanata prilikom ukrcaja/iskrcaja brodova i kamiona te zabranu zadržavanja i okupljanja u našim pogonima.

Možete li navesti kakvo je psihičko stanje vaših zaposlenika te njihova reakcija na situaciju oko pandemije?

Stanje je mirno, ali ljudi su oprezni i pojačano se pridržavaju mjera osobne zaštite. Jasno je da ovakve okolnosti izazivaju veliku dozu nelagode i straha. Kako bismo umanjili nemir i neizvjesnost, uvodimo  postepeno odgovarajuće mjere, redovito komuniciramo o poduzetima mjerama kroz interne kanale komunikacije te preko voditelja.

Situacija se mijenja iz dana u dan te se trudimo da brzo i učinkovito reagiramo na razvoj situacije u okruženju.. Ono što je važan element za osjećaj sigurnosti zaposlenika jest i osiguranje isplate plaća te svih drugih beneficija i dodataka po Kolektivnom ugovoru te osiguranje pune zaposlenosti. Tome smo posvećeni. Sada više nego ikad, važna je briga za zaposlenike.

Kakva su vaša očekivanja po pitanju naredna tri mjeseca? 
Teško je išta prognozirati u ovoj situaciji koja je potpuno nepredviđena i nepredvidljiva. O virusu se još uvijek ne zna dovoljno da bismo mogli predvidjeti kada će se život vratiti u normalu. Prema onome što komuniciraju nadležne službe, zaraza će se još neko vrijeme širiti, a mi ćemo modificirati naše mjere zaštite prema svim mjerama koje uvede Stožer za civilnu zaštitu. 

 

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.