Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Interseroh: "Neformalni odnosi znatno pomažu kod bržeg protoka informacija i brzog donošenja odluka"

Cijelo gospodarstvo se našlo u novoj situaciji uzrokovanoj COVID-19 virusom. Shodno tome odlučili smo pitati naše poslodavce kako se nose s izazovima upravljanja ljudima u jeku globalne pandemije. Donosimo intervju sa Adrijanom Budak, Voditeljicom HR-a tvrtke Interseroh koja je pionir održivog razvoja u području zaokruživanja tokova proizvoda, materijala i logističkih rješenja.

Interseroh: "Neformalni odnosi znatno pomažu kod bržeg protoka informacija i brzog donošenja odluka"
 
Kako ste se organizirali u novonastaloj situaciji?
 
Iako nas je sve ova novonastala situacija zatekla, ne mogu reći da smo je dočekali nespremni. Naši zaposlenici koji rade za trgovačke lance su i dalje aktivni, uspješno održavaju prihvate ambalaže otvorenima i tokove otpada neprekinutima u ovoj situaciji. Rukovodeći kadar za zaposlenike se brine od svojih kuća, koristeći sve raspoložive online kanale, uz povremeni izlazak na teren ako to situacija zahtjeva. Ostatak support tima i prodaje, također radi iz sigurnosti svojih kuća.
 
Dižemo se ujutro u redovno vrijeme i s našim poslovnim aktivnostima krećemo u 8 sati kao i u normalnim okolnostima. Pijemo kavu zajednički na video koordinacijama svako jutro u 9 sati, samo raščupani i u trenirkama. Povremeno se i protresemo zajedno, te brigu o zagrebačkim potresima podijelimo sa kolegama iz drugih regija Hrvatske.
 
Kako su sada uglavnom i svi naši ukućani i ljubimci s nama doma, komunikacija zna biti vrlo živahna, no trudimo se održavati redovan ritam i dinamiku posla, kao i ispunjavati i druge uloge koje imamo sa svojim obiteljima i u kućanstvima. Za sad nam dobro ide. Motivirani smo zajedničkim poslovnim i privatnim ciljem: „uspješno proći kroz ovu situaciju zdravstveno i ekonomski“.
 
Možete li nam navesti svoje primjere kriznog komuniciranja unutar tvrtke? Tko vodi komunikaciju, direktor ili HR ili neka druga odgovorna osoba?
 
Na nekoliko razina obavljamo koordinacije putem video poziva. Prva je jutarnja interna operativna koordinacija na razini odjela, a koja je ujedno najživlja jer naši operativci i regionalni voditelji vrlo aktivno rade na isporučivanju usluge prema našim klijentima. Slijedi koordinacija voditelja odjela prema direktoru, te potom na višim razinama naše uprave. Komunikaciju unutar tvrtke vodi direktor uz pomoć i savjete HR-a.
 
Koristimo moderne platforme za komuniciranje, uz sve ostale kanale, tako da uz koordinacije vodimo pismene prepiske kako bi svi uključeni imali jasan pregled teme i bili pravodobno informirani. Istaknula bih samo i da nam neformalni odnosi unatoč hijerarhiji znatno pomažu kod bržeg protoka informacija i brzog donošenja odluka.
 
Što ste poduzeli po pitanju sigurnosti svojih zaposlenika?
 
I prije stupanja na snagu direktive Stožera civilne zaštite za sve odjele u kojima je to bilo moguće, preselili smo urede u domove. Potičemo akciju #ostanidoma za sve za koje nije neophodno raditi. Naše usluge prema klijentima su neophodne za funkcioniranje tokova otpada, tako da su zaposlenici u tim procesima i dalje na radnim mjestima.
 
Unutar internih kanala komunikacije svim zaposlenicima prosljeđujemo bitne naputke o sigurnosti, te aktivno i ažurno mijenjamo radne procese i procedure u skladu sa direktivama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
 
Možete li navesti kakvo je psihičko stanje vaših zaposlenika te njihova reakcija na situaciju oko pandemije?
 
Ne mogu reći da nije bilo straha i panike. Bilo je. Pogotovo u prvih nekoliko dana kada se situacija drastično mijenjala iz dana u dan, a direktive koje su stupale na snagu bitno su utjecale na našu organizaciju posla i usluga prema klijentima, ali i na naš privatni život i slobodu kretanja. Na početku je vladao kaos u našim glavama jer smo se našli na nepoznatom teritoriju u nepoznatoj situaciji. Vjerujem da smo ovu situaciju svi isprva doživjeli na sličan način. Unutar organizacije brzo smo shvatili da je ključno o tome otvoreno komunicirati.
 
Negativan osjećaj i neugoda su prisutni u svima nama i nema ih smisla skrivati od drugih. Pričamo otvoreno o svim emocijama i radimo na njima zajednički kao tim na svim razinama u organizaciji, ne obraćamo pažnju na hijerarhiju kod toga. Podržavamo se međusobno i privatno i poslovno jer nam je jasno da smo zajedno jači i da je ovo stanje samo prepreka koju ćemo uspješno savladati. Kako sam i gore spomenula, motivirani smo zajedničkim poslovnim i privatnim ciljem. Kako sad stvari stoje, vjerujem da ćemo imati i podosta anegdota za ispričati kad sve ovo prođe, osobito oko smiješnih situacija tokom video poziva.
 
Kakva su vaša očekivanja po pitanju naredna tri mjeseca? 
 
Tri mjeseca je jako dug period u ovakvim situacijama. Mislim da je neupitno da će se ova situacija nastaviti svakako kroz narednih mjesec dana. Za dalje smo spremni na nekoliko scenarija, a među najvažnijima je i zaštita naših djelatnika u svim nama raspoloživim mogućnostima pa tako i u otvaranju bolovanja kao same prevencije od korona virusa.
 
Iako se nadamo da to neće biti potrebno kao poslodavci stojimo iza našeg svakog radnika za dobrobit njihovog zdravlja. Očekujem da smo za tri mjeseca na početku ljetne sezone, podižemo ono što se samo malo rasklimalo ovih dana i pijemo kavice ponovno blisko na hodnicima naših ureda.
 
 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.