Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Kada i zašto šefovi daju povišicu svojim zaposlenicima?

Povišice su uvijek osjetljiva tema, a kada ste zaposlenik koji namjerava tražiti povišicu onda to predstavlja i veliku dozu stresa pa čak i nezadovoljstva. Kada je pravo vrijeme za taj potez i što stoji iza odluke o povećanju plaće odgovorile su hrvatske poduzetnice.

Kada i zašto šefovi daju povišicu svojim zaposlenicima?

Povišica ovisi o mnogo faktora

“U našoj se tvrtki ne držimo stroge procedure. Plaće zaposlenicima povećavaju se ovisno o više faktora. Ponekad, nakon što zaposlenik odradi neki projekt i usvoji nove vještine koje će pomoći timu, donosi se odluka o povišici. Postoje slučajevi i kad zaposlenik sam zatraži povišicu. Većinom je to u slučaju kada je od konkurenta dobio ponudu za posao i veću plaću. Tada se ispregovara povišica, ako postoji prostor za nju. I voditelj može zatražiti povećanje plaće za nekog od podređenih ovisno o kompetencijama koje je zaposlenik razvio. Razlog zašto tako postupamo je u činjenici da želimo svakog zaposlenika promatrati kao posebnu osobu i pružiti mu istu priliku za razvoj i moguće povećanje plaće.” – Anđelka Strajher, Megatrend poslovna rješenja.

“Moja djelatnost su beauty usluge, tako da se prihod razlikuje ovisno o dobu godine. Moj zaposlenice imaju osiguranu osnovnu plaću, a prema postignutim ciljevima i njihovim sposobnostima dobivaju bonuse. Ukoliko postignu jako dobre rezultate, na to dobivaju dodatnu nagradu. Božićnice i regresi također su određeni prema tome koliko privređuju i koliko dugo rade kod mene. Ovaj koncept mi se pokazao kao najstimulativniji oblik nagrade, a prije sam isprobala i neke druge.” – Petra Kump, Salon ljepote Petra Kump.

Cijeni se dobar rad i rezultati

“Povišice zaposlenicima dajemo kao vrstu nagrade za njihov rad i trud. Povišicom želimo zaposleniku dati do znanja da prepoznajemo dobar rad te je smatramo svojevrsnom motivacijom. Obično povišicu dajemo nakon određenog vremenskog perioda. Kako smo mi centar za strane jezike i radna godina nam je podijeljena u cikluse školske godine, povišicu obično dajemo prije početka nove školske godine, a na temelju radnih rezultata zaposlenika u prethodnoj školskoj godini.

Neki od razloga za povišicu su: ako zaposlenik premaši naša očekivanja, lojalnost, inicijativa i odgovornost te sposobnost da svojim radom i kvalitetom zadrži postojeće klijente.

Na kraju svakog tečaja tražimo feedback od klijenata i iznimno pozitivne ocjene zaposlenika od strane klijenata jedan su od razloga za nagradu za radne rezultate, a u kombinaciji sa svime gore navedenim, i za povišicu.” – Sanja Perinić Švorinić, Omnia jezici.

Pravilnik o povišicama

“Povišice su u današnje vrijeme vrlo česta i osjetljiva tema, pogotovo kada govorimo o javnim sektorima. Da se mene pita trebao bi postojati Pravilnik o povišicama za svaki javni i privatni sektor s kojim bi djelatnik bio upoznat i na taj način bi točno znao što i koliko može očekivati i zahtijevati od svog poslodavca. Poduzeća s više od 20 djelatnika imaju Pravilnike o radu, međutim u njima se vrlo malo pažnje posvećuje upravo – povišicama.

Za početak, važno je razlikovati i odrediti principe podjele povišica u poduzećima koja rade s proizvodnjom (gotovim proizvodima) i poduzeća ili ustanove koje zarađuju na osnovu pružanja nekih usluga (intelektualne, medicinske itd..).

Svaki poslodavac trebao bi napraviti plan za povišice (kao što ima plan godišnjih odmora, nabave itd..), međutim poznato je kako se u praksi to vrlo rijetko prakticira. U poduzećima s proizvodnjom ili prodajom gotovih proizvoda puno je lakše odrediti pragove za povišice. One se najčešće određuju prema pragovima prodaje i na taj način se motivira djelatnika na što bolji rad. Negativna strana toga je da se djelatnici vrlo često usredotoče samo na količinu (kako bi rušili pragove) dok kvaliteta samog produkta izostane.

Rješenje: kategorizirati pragove prema količini, kvaliteti i rezultatima općeg zadovoljstva krajnjeg kupca. Na taj način se obuhvaća kompletna proizvodnja i usluga i poslodavac tek onda zna da nagradu daje u potpunosti opravdano.” – Suzana Mavrinac, ravnateljica Dom Perić.

 

 

Izvor: womeninadria.com

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.