Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Industrijski radnici u Sloveniji dvostruko produktivniji od onih u Hrvatskoj

Ne čudi činjenica što su i dvostruko plaćeniji.

Industrijski radnici u Sloveniji dvostruko produktivniji od onih u Hrvatskoj

Prema Eurostatovim podacima za 2019. godinu, prosječni nominalni bruto trošak rada po satu u Sloveniji iznosio je 19 eura, dok su poslodavci u Hrvatskoj sat rada plaćali 11 eura. Drugim riječima, bruto plaće u Sloveniji bile su 73 posto veće nego u Hrvatskoj.

Posebnu pozornost zaslužuju plaće u prerađivačkoj industriji jer preko utjecaja na potražnju za uslugama u velikoj mjeri određuju plaće u drugim djelatnostima. Prosječna bruto satnica industrijskih radnika u Sloveniji iznosila je 18,8 eura, a u Hrvatskoj 10 eura. Slovenski su industrijski radnici, dakle, ostvarivali plaće 88 posto veće od plaća hrvatskih radnika u istoj skupini djelatnosti, prenosi Poslovni dnevnik.

Kada je riječ o građevinarstvu, razlika u plaćama nešto je manja. Rad građevinskih radnika u Sloveniji stajao je u prosjeku 15,3 eura po satu, dok je prosječna satnica građevinskih radnika u Hrvatskoj iznosila 9,9 eura.

Kada je riječ o privatnom uslužnom sektoru, od trgovine preko ugostiteljstva do bankarstva i pomoćnih djelatnosti, prosječna bruto plaća po satu rada iznosila je 19,6 eura u Sloveniji te 11,6 eura u Hrvatskoj. Razlika je 69 posto.

Ako se izdvojeno promatraju djelatnosti informacija i komunikacija, plaće slovenskih radnika veće su za 70 posto. Nadalje, u stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima slovenski radnici dobivaju 64 posto veće plaće. Nasuprot tome, razlika u djelatnostima pružanja smještaja te posluživanja hrane i pića iznosila je samo 48 posto.

Inovacijske sposobnosti

Razlika u plaćama radnika između Slovenije i Hrvatske u nekim je djelatnostima veća, a u nekima manja, ali uvijek je značajna.

Produktivnost rada nedvojbeno je glavni čimbenik koji određuje razinu plaća, a time i razlike u u plaćama između zemalja. U slovenskoj prerađivačkoj industriji, na primjer, bruto dodana vrijednost po satu rada iznosi 28 eura, a u istoj hrvatskoj djelatnosti samo 11,7 eura. Slovenski su industrijski radnici, dakle, više nego dvostruko produktivniji od hrvatskih.

Postoje i značajne razlike u cijenama usluga. Prema Eurostatovim procjenama, cijene potrošačkih usluga u Sloveniji 43 posto su veće nego u Hrvatskoj. To znači da su razlike u realnoj produktivnosti rada između dva uslužna sektora znatno manje, a time su manje i razlike u realnoj produktivnosti između dva nacionalna gospodarstva u cjelini. Ako se koriste Eurostatove procjene opće razine cijena, dobiva se rezultat prema kojemu je vrijednost realnog bruto domaćeg proizvoda po satu rada u Sloveniji 30 posto veća od vrijednosti istog pokazatelja za Hrvatsku.

Zašto su slovenski radnici bitno produktivniji od hrvatskih? Jedan od razloga može biti razlika u količini znanja i vještina stečenih obrazovanjem. Riječ je o tzv. ljudskom kapitalu. U ukupnom broju zaposlenih radnika Slovenija ima 36,5 posto visokoobrazovanih, a Hrvatska samo 29 posto. Slovenska je radna snaga, dakle, obrazovanija od hrvatske.

Izvor: Poslovni dnevnik

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.