Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Oporavak EU gospodarstva ovisi o trajanju pandemije i europskim fondovima

Nije lako imati solidne prognoze u ovako nesigurnoj situaciji, ističe povjerenik za ekonomiju EU Paolo Gentiloni.

Oporavak EU gospodarstva ovisi o trajanju pandemije i europskim fondovima

Gospodarski oporavak u Europskoj uniji uvelike će ovisiti o duljini trajanja pandemije koronavirusa, ali i o novom planu za oporavak EU sljedeće generacije, izjavio je povjerenik za ekonomiju Paolo Gentiloni.

"Nije lako imati solidne prognoze u ovako nesigurnoj situaciji", izjavio je Gentiloni, predstavljajući jesenske ekonomske prognoze EK.

Gentiloni je pozvao Vijeće i Parlament da što prije postignu dogovor o Višegodišnjem financijskom okviru - sedmogodišnjem proračunu EU-a - i planu za oporavak nazvanom EU sljedeće generacije.

Prema simulacijama Komisije, sredstva iz toga instrumenta u visini 750 milijardi eura mogla bi pridonijeti rastu BDP-a do 2 posto, objavio je N1.

"Od ključne je važnosti da se brzo postigne sporazum o EU sljedeće generacije kako bi se taj program ulaganja i reformi, koji bitno mijenja igru, mogao početi provoditi i podržavati oporavak i transformaciju naših gospodarstava", rekao je Gentiloni.

Komisija u svoje jesenske prognoze nije uključila u većini slučajeva moguće učinke programa EU sljedeće generacije, jer nema dovoljno detaljnih podataka koje će mjere i projekte zemlje članice financirati tim sredstvima.

Pandemija koronavirusa nejednako je pogodila EU članice, pa tako je i nejednak učinak na njihova gospodarstvo. Zemljama s velikim turističkim sektorom, poput Hrvatske, Grčke, Španjolske, Italija i Portugala, trebat će dulje vremena za oporavak, kaže Gentiloni. Istodobno, te će zemlje dobiti najviše sredstava iz Mehanizma za oporavak i otpornost, ističe.

Izvršni potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis ističe da drugi val pandemije stvara još veću neizvjesnost i uništava nadu u brzi oporavak europskog gospodarstva.

"Nikad nismo računali na oporavak u obliku slova V. Sada pouzdano znamo da ga neće biti", napomenuo je povjerenik za gospodarstvo Paolo Gentiloni.

Komisija očekuje da se gospodarstva u skoro polovini članica neće vratiti na pretkriznu razinu prije kraja 2022. godine.

Izvor: N1

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.