Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

COVID - 19: Odgonetka zagonetke i teorije zavjere

Dok su se mnogi znanstvenici trudili da razviju što efikasnije cjepivo protiv novog koronavirusa, drugi su pokušavali odgonetnuti jednu od njegovih najvećih zagonetki - odakle je stigao

COVID -  19: Odgonetka zagonetke i teorije zavjere

Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je okupila međunarodnu skupinu od deset znanstvenika čiji je cilj istražiti porijeklo virusa.

Oni će morati istražiti životinje koje se sumnjiče za prijenos virusa i prve zaražene pacijente. "Želimo znati odakle potječe i učinit ćemo sve da to saznamo", kazao direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus. No to nipošto ne znači da je uspjeh zajamčen.

Izvor širenja

Prvi slučajevi zaraze pojavili su se u Wuhanu prije godinu dana, prije nego što su države diljem svijeta počele bilježiti broj zaraženih. "Vrijeme otkrivanja epidemije ne znači nužno da je to i početak epidemije", navodi WHO.

Mnogi istraživači iz raznih zemalja zadnjih mjeseci ukazuju na to da je zaraženih bilo i prije prosinca 2019., a svoje zaključke temelje na analizama otpadnih voda i uzoraka krvi. No za to još nema jasnih dokaza, rekao je Etienne Simon-Loriere, virolog s Pasteurova instituta u Parizu.

Da bi ustanovili obiteljsko stablo virusa znanstvenici se oslanjaju na genetičke analize. "To bi trebalo pridonijeti boljem razumijevanju dinamike transmisije, posebno toga kako je virus evoluirao i kako su žarišta povezana prostorno i vremenski", kažu u WHO-u.

Prijenos na čovjeka

Znanstvenici znaju da je virus stigao sa životinje. "Veliko je pitanje što je dovelo do toga da 'skoči' na čovjeka", rekao je Etienne Simon-Loriere. Glavni osumnjičenici su šišmiši, koje mnogi smtraju ishodištem virusa i "velikim rezervoarom koronavirusa", dodao je.

No put do čovjeka vjerojatno nije bio izravan nego se u 'priču' uplela još jedna životinja kao posrednik. Ljuskavac, sisavac kojega se u Kini nemilice krijumčari iz prirode, identificiran je na temelju genetičke analize kao vjerojatni nositelj virusa do ljudi, ali ta pretpostavka još nije do kraja potvrđena.

Istražitelji WHO-a morat će razjasniti ovu nepoznanicu istragom mokre tržnice u Wuhanu na kojoj su se prodavale žive i divlje životinje i povezana je s mnogim prvim slučajevima zaraze. Imat će pritom mnoge tragove koje nisu imali na početku pandemije.

Simon-Loriere kaže da bi mogli tražiti životinju s receptorom virusa, proteinom ACE2, sličnim onome kakav se nalazi u ljudima. Preko tog receptora virus se 'zakači' za stanicu. Neke životinje poput nerčeva i bijelih (afričkih) tvorova imaju slične receptore kao i ljudi, dok su drugi potpuno drugačiji.

Teorija zavjere

Po jednoj od teorija zavjere, u panedmiju je upleten Virološki institut u Wuhanu. Tu je ideju prihvatio i američki predsjednik Donald Trump, tvrdeći da je virus iscurio iz tamošnjeg laboratorija. Kina odbacuje takve optužbe.  Simon-Loriere kaže da se mogućnost da je virus slučajno pobjegao zasad ne može u potpunosti isključiti, no ističe da nema nikakvih dokaza po kojima ga je stvorio čovjek. "Svi elementi njegova genoma već su viđeni u prirodi, uglavnom u šišmišjih koronavirusa", kazao je.

Odgonetka zagonetke

WHO tvrdi da je saznanje o tomu na koji je način epidemija počela "nužna za prevenciju budućih prodora u ljudsku populaciju". Ali i upozorava da je proces istraživanja kako je bolest sa životinja prešla na ljude "zagonetka koja će se godinama odgonetati". "Ulaz novog virusa u ljudsku populaciju jedna je od najvećih zagonetki koju epidemiolog želi razmrsiti i tome se nadati", dodaje organizacija.

"Cilj je shvatiti mehanizam prijenosa i uvesti mjere za izbjegavanje pojave nekog SARS-CoVa-3, SARS-CoVa-4 i tako dalje", kaže Simon-Loriere.

WHO je još u srpnju poslao prethodnicu u Peking da položi temelje za istragu, ali još nije poznato kad će veća skupina znanstvenika moći otići u Kinu i početi s radom. WHO se nada da će to biti "u najkraćem mogućem roku”.

Izvor: N1

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.