Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Nedostatak educirane i kvalitetne radne snage postaje sve veći problem na tržištu

Govoreći o izazovima za poslovanje, 65 % kompanija navelo je nedostatak radne snage koja je sposobna nositi se s njima

Nedostatak educirane i kvalitetne radne snage postaje sve veći problem na tržištu

Kao ključne izazove u poslovanju 65 % financijskih direktora navodi nedostatak educirane radne snage, 57 % naglašava dodatno opterećenje u logistici i proizvodnji, a 53 % kao ključan izazov vidi kibernetičke napade i sigurnosne rizike.

Nakon dvije godine pandemije smanjen je rizik od nepovoljnih uvjeta poslovanja na razinu prije pandemije. Samo pet posto kompanija ističe kako su u njihovim tvrtkama rezultati niži od pretpandemijskih, za razliku od 39 % njih u istraživanju prethodne godine. Drugim riječima, više od polovine financijskih direktora ističe kako bilježi pozitivne poslovne trendove, za koje smatra i da će se nastaviti, što je velik pomak u odnosu prema 16 % godine prije.

Pokazali su to podatci studije koju je provela međunarodna neovisna konzultantska kuća Horváth o utjecaju pandemije na poslovanje više od 200 kompanija iz različitih industrija iz Sjeverne Amerike, Azije i Europe, većinski s njemačkog govornog područja.

"Činjenica je da se u većini svijeta život vrlo brzo normalizirao nakon pandemije, možemo reći da smo se vratili na ‘staro normalno‘, a pozitivne trendove potaknuo je i brz ekonomski oporavak. Sada su glavni izazovi oni koji su posljedica sukoba u Ukrajini i još uvijek vrlo napregnutih dobavnih lanaca. Sukob će se zasigurno odraziti na poslovanje mnogih kompanija, posebice globalnih, čemu i svjedočimo posljednja dva mjeseca, no čini se da kompanije u te izazove ulaze stabilne, svjesne gdje moraju ulagati napore i pronalaziti prilike te u znatnoj mjeri oporavljene od pandemije", naglasila je Maria Andreea Boldor-Flitan iz konzultantske kuće Horváth.

Prema rezultatima provedene studije, kao ključne prilike za unaprjeđivanje poslovanja čak 66 % kompanija vidi u investiranju u automatizaciju i digitalizaciju, kao najvažnije alate za povećanje efikasnosti, a 46 % velik potencijal vidi u sve širem uvođenju novih oblika rada, primjerice u radu na daljinu, agilnim metodama i slično.

Financijski direktori smatraju kako se njih treba uključiti u kreiranje novih poslovnih ideja i vizija, s obzirom na to da su kompanije pod velikim pritiskom povećanog investiranja u digitalizaciju i automatizaciju, u kadrove, ali i u održivost poslovanja. Upravo održivost na razini kompanije jedan je od većih izazova za financijske direktore, posebno u njihovoj ulozi u postavljanju, ali i definiranju i mjerenju ESG ciljeva. Čak ih 91 % smatra da se uspješna zelena transformacija može napraviti samo holistički i ako sudjeluju svi sektori, prenosi Glas Slavonije.

Govoreći o izazovima za poslovanje, 65 % kompanija navodi nedostatak radne snage koja je dovoljno educirana i sposobna nositi se s budućim izazovima, 57 % smatra da je dodatno opterećenje u logistici i proizvodnji te da su i poremećaji dobavnih lanaca jedan od glavnih rizika za rast poslovanja, a 53 % kao ključan izazov vidi kibernetičke napade i sigurnosne rizike.Kao ključne izazove u poslovanju 65 % financijskih direktora navodi nedostatak educirane radne snage, 57 % naglašava dodatno opterećenje u logistici i proizvodnji, a 53 % kao ključan izazov vidi kibernetičke napade i sigurnosne rizike.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.