Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

UGP poziva sindikate i poduzetničke udruge da se počnu zalagati za rast plaća i promjenu porezne politike

Potrebno je stvoriti bolje uvjete za sve poduzetnike i obrtnike jer trenutna situacija predstavlja veliki teret za njih sve

UGP poziva sindikate i poduzetničke udruge da se počnu zalagati za rast plaća i promjenu porezne politike

Nakon što je Hrvatska udruga poslodavaca nedavno predstavila prijedlog reformi o poreznom rasterećenju rada, o čemu smo pisali u Lideru, Udruga Glas poduzetnika svojim priopćenjem, koje Lider prenosi u cijelosti, iskazuje podršku HUP-u i njihovim prijedlozima.

"Drago nam je što je i HUP primijetio da postoji problem u Hrvatskoj koji je nužno što prije riješiti kako bismo osigurali kvalitetan i dostojan život svih. Osim toga, svjesni smo problema da je veoma teško zadržati stare radnike, kao i privući nove, pogotovo zbog  visokih opterećenja koje imaju poduzetnici. Udruga Glas poduzetnika od osnutka, prije dvije godine, govori o potrebnim gospodarskim reformama koje će olakšati poslovanje poduzetnicima i obrtnicima te koje će potaknuti rast i razvoj hrvatskog gospodarstva, kao i povećanje plaća naših radnika.

Udruga Glas poduzetnika se od početka svog postojanja zalaže za promjene kako bi se pomoglo poduzetnicima i obrtnicima, te ponajviše da ih se rastereti od nepotrebnih parafiskalnih nameta i doprinosa. Mi se zalažemo za to da se postepeno smanji stopa PDV-a na 20 posto svima, a ugostiteljima i uslužnim djelatnostima odmah na 13 posto kako bismo doista imali konkurentan sustav u EU okvirima te da se smanje porezne stope na dohodak na jedinstvenih 10 posto, tzv. flat rate.

Također, smatramo da je nužno da se Zakon o doprinosima korigira u smjeru kako bi se ostavila mogućnost poduzetnicima-početnicima, majkama-poduzetnicama da plaćaju doprinose na ono radno vrijeme koje rade i/ili mogu financijski izdržati.

Također, ono za što se zagovaramo jest i to da se uvaže prijedlozi vezano za poboljšanja tretmana Porezne uprave prema paušalnim obrtima. Prijedlog je da Porezna uprava za sada takve propuste svede na mjeru opomene, predloži poslovni model za ljude koji po njima pripadaju u prikriveno zapošljavanje i da se ponudi rok od šest mjeseci kako bi se navedeni paušalisti prilagodili tome. Osim toga, nivo ulaska u sustav PDV-a treba biti minimalno 1.000.000 kuna godišnjeg prihoda.

I smatramo da je nužno da se uvede trajno ukidanje akontacije poreza na dobit. Ovo su samo neke od mjera za koje smatramo da bi mogle pridonijeti razvoju i povećanju konkurentnosti hrvatskog gospodarstva.

Udruga Glas poduzetnika ovim putem poziva sve poduzetničke udruge, uključujući i HGK i HOK i HUP i sve sindikate i njihove vođe da se pridruže u našoj borbi za bolje sutra i bez fige u džepovima, a u interesu svojih članova. Svi mi želimo veće plaće i što manje birokrata i birokracija, a više efikasnog javnog sektora. Za navedeno, potrebno je povećati plaće našim medicinskim sestrama, učiteljima, policajcima, vatrogascima, a drastično smanjiti onaj neproduktivan birokratski sustav koji je postao svrha samom sebi.

Potrebno je stvoriti bolje uvjete za sve poduzetnike i obrtnike jer trenutna situacija predstavlja veliki teret za njih sve, što se u konačnici odražava i na društvo u kojemu živimo. Pridružite nam se i sa svojim prijedlozima kako bismo stvarali i radili te u konačnici maknuli se s mrtve točke - svi mi dijelimo isti cilj, zato je potrebno da udružimo snage i napravimo vidljive promjene!"

Pozivam sve predstavnike svih poduzetničkih udruga, kao i sve sindikalne vođe da počnu raditi u interesu svojih članova, a posebice radnika, i napokon se jasno i javno zalagati za manje poreze i namete kako bi radnici imali veće plaće. Treba prestati 'držati svijeću' vladajućima te se iskonski i neovisno boriti za smanjivanje nameta, kao i birokracije koja nas kao društvo guši – rekao je Hrvoje Bujas, predsjednik UGP-a.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.