Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Izazovi nakon povratka na posao s porodiljnog dopusta

Novo radno mjesto, manja plaća i nemogućnost napredovanja… Ovo su izazovi s kojima se žene, a nešto rjeđe muškarci, suočavaju nakon što im završi porodiljni dopust.

Izazovi nakon povratka na posao s porodiljnog dopusta
Nakon poduljeg vremena koje ste isključivo (dakako, s puno ljubavi) posvećivali najvažnijem i najposebnijem poslu koji ćete ikad imati, odgajanju vašeg djeteta, konačno je došao čas da se vratite na posao. Međutim, što kada se povratak među kolege pokaže kompliciranijim nego što ste se nadali?
 
Naime, prema istraživanju koje je proveo portal women in adria, svega 36% 225 žena nije doživjelo promjenu nakon povratka na radno mjesto. S druge strane, njih 17% dočekalo je novo radno mjesto, 23% je uskraćeno za napredovanje, a 24% je doživjelo neki drugi oblik degradacije. Fenomen zakidanja žena na radnom mjestu nakon što postanu majke poznat je kao motherhood penalty, odnosno financijska kazna za majčinstvo.
 

Kažnjavanje majki – globalni fenomen

 
Jessica Heagren s That Works for Me napravila je istraživanje na uzorku od 848 žena koje je ispitala o iskustvu povratka na posao nakon porodiljnog dopusta. Iako je u pitanju britansko istraživanje, rezultati nam govore kako se naši problemi i ne razlikuju.
 
  • Tek 24% žena se vratilo svojem uobičajenom poslu s punim radnim vremenom.
  • Visokih 57% žena je napustilo radno mjesto unutar dvije godine zbog lošeg mentalnog zdravlja ili zato što su bile višak.
  • Broj žena na menadžerskim pozicijama pada za 32% nakon što rode. Njihov broj tad raste u administrativnim poslovima za čak 44%, odnosno prelaze na manje zahtjevne pozicije.
  • Čak 44% žena izjavilo je kako nakon porodiljnog zarađuju manje.
 
Isti problem ima i SAD gdje je 71% majki zaposleno, a njihova karijera počinje patiti nakon što rode. Smanjuju se šanse da će biti zaposlene, ponuđena im je niža početna plaća u odnosu na žene bez djece, a unutar prve godine od rođenja djeteta razlika između zarade supružnika se povećava na štetu žene.
Očevi nemaju ove probleme, već im zarada često i raste nakon rođenja djeteta. Nema to veze s izbivanjem zbog porodiljnog dopusta jer ga većina američkih poslodavaca niti ne osigurava, piše AAUW.
 

Otac – roditelj drugog reda

 
Uporno se promiče ideja da je žena primarni roditelj, kako briga o djeci i kućanstvu pripada njoj bez obzira na poziciju, poslovne odgovornosti, ali i vlastite hobije i afinitete. Na muškarcu je da radi i donosi novac, a sve ostalo prepusti ženi. Iznova i iznova svjedočimo idealu žene koja stigne sve – raditi, skrbiti o djeci, kuhati, pospremati, biti dobra prijateljica i dobra supruga. Sve samostalno.
 
Realnost je pak takva da žene koje naizgled stignu sve imaju pomoć obitelji, dadilja, čistačica… Pomoć, da, jer je i kućanski rad i dalje primarno njezin.
Na prvi pogled, ovo je isključivo ženski problem, no zapravo je puno više od toga. Ako je žena primarni roditelj, znači da je otac u drugom planu. Ne samo što se s njega miče odgovornost za vlastitu djecu, on je uskraćen za vrijeme s njima. Zakon im ne dozvoljava da ravnopravno provode vrijeme u domaćinstvu, neke tvrtke će otvoreno očevima reći da ne mogu uzeti bolovanje zbog djece i neka ga iskoristi majka, a ako dođe do razvoda, taj se isti otac gotovo može oprostiti s djetetom, piše women in adria.
 
Izvor: women in adria

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.