Želite raditi, imate obrazovanje i vještine, nemate iskustvo. A kako do iskustva bez posla? U začarani krug moguće je ući kroz volontiranje. Isplatit će se, iako možda ne preko bankomata.
Briga o okolišu, beskućnicima, ugroženim životinjama, hendikepiranoj djeci, rad u organizaciji nevladinih ustanova, administrativni poslovi u kulturi i još mnoge druge aktivnosti često ulaze u domenu volontiranja. Zahtjevni poslovi bez novčane naknade na prvi pogled primamljivi su samo altruistima, no diljem svijeta milijuni sudjeluju u volonterskim projektima kako bi doprinijeli ne samo društvu u kojem žive već i osobnom razvoju te stekli iskustva koja će im u kasnijem životu itekako biti od koristi.
Volonterski rad također posjeduje i značajnu gospodarsku dimenziju što je najjednostavnije iščitati iz primjera Velike Britanije gdje sa 40 milijardi funti učešća u BDP-u zauzima treće mjesto u ukupnom poretku učesnika. Prilikom definiranja volonterskog rada valja imati na umu 2 važna aspekta; dugoročno i kratkoročno volontiranje.
Dugoročno volontiranje označava rad kroz duži vremenski period, od nekoliko mjeseci do godina, a uglavnom se manifestira kroz rad humanitarnih organizacija, religijskih grupa i rad sa kriznim grupama.
Kratkoročno volontiranje specifično je za pojedince koji su posvećeni nekoj ideji u određenom trenutku ali ne u istoj mjeri koliko je to karakteristično za dugoročne volontere. Trajanje je nekoliko tjedana, a volonter se po završetku vraća aktivnostima u skladu sa vlastitim željama i sklonostima. Ovaj vid rada se uglavnom manifestira kroz rad na kampanjama i projektima sa unaprijed određenim rokom trajanja.
Postoje i različite podskupine volontera, među kojima su i volonteri-nezaposleni koji ovaj oblik rada shvaćaju kao korak do zaposlenja. Dakle, premda motivi za volontiranjem mogu biti različiti, važno je djelovanje koje pokreće društvo u cjelini i razvija pojedinca na različitim područjima ličnosti.
Govoreći o raskoraku između posla i potrebnog iskustva za njegovo obavljanje, valja razmotriti volonterski rad kao izvor ne samo radnog iskustva nego i priliku za izgradnju mreže kontakata. U Hrvatskoj djeluje mnogo nevladinih organizacija i udruga čiji rad ovisi o volonterima, a za mlade postoji i niz projekata koji se obrađuju u okviru volonterskih kampova o kojima više informacija možete doznati na njihovim stranicama: