Premda je ukidanje radnih mjesta očekivana faza restrukturiranja najveće informatičke tvrtke, 13 000 otkaza koje priprema za Europu uzrokovali su val prosvjeda.
Prema riječima financijskog managera IBM-a Marka Loughridgea, zapadnoeuropsko tržište se ispostavilo negostoljubivim za tvrtku te se ukidanje radnih mjesta može očekivati u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj i Italiji. Iako nije precizirao koliko će svaka od tih podružnica izgubiti zaposlenika, predviđa se da će ukupno 10-13 000 radnika ostati bez posla od ukupno 100 000 koliko ih je na području Europe. Ovim potezom tvrtka nastoji uštedjeti između 300 i 500 milijuna funti do kraja druge polovice godine, a taj će se iznos i utrostručiti do 2006.
Kao dio europskog restrukturiranja, IBM planira poduzeti i značajne promjene u operativnom dijelu posla, što znači prelazak s modela 'tradicionalnog pan-europskog managementsko-koordinacijskog sloja' na fleksibilnije operativne jedinice fokusirane na izravne kontakte s klijentima.
I dok IBM rasprodaje svoje proizvodne divizije te priprema otkaze, neki analitičari sumnjaju u ispravnost i stvarnu isplativost takvih postupaka tvrdeći da tvrtka ima neke druge probleme koji nisu direktno vezani uz globalnu stagnaciju u IT industriji.
Usporedbe radi, broj zaposlenih u IBM diljem svijeta trenutno broji 329 000, dok je u 'zlatna vremena' s početka '80-ih iznosio čak 405 000, a najkrizniji trenutak je bilo razdoblje 1994. kada je broj zaposlenih bio gotovo dvostruko manji te iznosio 219 000.