Kako bi izašli u susret tvrtkama koje ovise o radu sezonskih radnika iz drugih zemalja, američki je Kongres u utorak predstavio plan hitne pomoći.
Senat je jednoglasno uvrstio plan u prijedlog zakona o vojnim troškovima u iznosu od 82 milijarde dolara, namijenjenih Iraku i Afganistanu. U očekivanju potpisanog odobrenja predsjednika Busha, prve ture u sezonaca predviđaju se već u lipnju.
Ovaj potez s oduševljenjem je dočekan od strane poslodavaca koji su do nedavno imali restrikcije na zapošljavanje stranih državljana za poslove koje Amerikanci zaobilaze u oglasima. Potreba za radnicima u prerađivanju morskih plodova, uređenju krajobraza te radu u odmaralištima dovela je do jakog lobbyja unutar Washingtona sa čak 66000 zahtjeva za vizama samo do 3. siječnja ove godine. No ovo je proljeće bilo nesklono proizvodnoj industriji koja potražuje sezonsku radnu snagu, često radnike iz Meksika, budući da se vize nisu odobravale.
Novim će se, dvogodišnjim planom hitne pomoći između ostalog poništiti dosadašnja odredba o maksimalno jednogodišnjim vizama za privremene sezonske radnike koji su radili na ne-poljoprivrednim poslovima u SAD posljednje tri godine te se potom vratili u svoje domovine.
Američki planira početi sa zaprimanjem zahtjeva za vize u roku od 14 dana nakon odobrenja iz Bijele kuće, izjavila je Alexandra Veitch, glasnogovornica senatorice Barbare Mikulski. Razlog zašto se procedura odužila kažu, leži u političkim previranjima po pitanju kontroverznih prijedloga kao što je provjeravanje imigracijskog statusa i državljanstva prilikom izdavanja vozačkih dozvola.
Da prijedlog o vizama nije prošao, mnoge bi tvrtke pretrpjele težak udarac; za njih bi to značilo ograničavanje usluga, otpuštanje stalno zaposlenih radnika američkog državljanstva, ili još gore, zatvaranje tvrtke, izjavila je Mikulski, jedna od predvodnica u dvostranačkom pohodu na odobrenje Senata.