Uspinjanje po hijerarhijskoj ljestvici neke firme, zahtjeva naporan rad, dobro tempiranje vremena i malo sreće. Bilo bi sjajno kad bi vam vaše preporuke, poslovne vještine i popis vaših dostignuća, na čaroban način odmah otvorili vrata direktorskog ureda. Međutim, život nažalost nije takav. Potrebno je kreirati i u djelo sprovesti svoj plan.
Predlažemo vam nekoliko savjeta, koji bi vam mogli pomoći na putu prema promaknuću.
1. Budite majstor svog zanata
Čak iako niste zainteresirani za opciju da svoj sadašnji posao radite do kraja života, pokažite više optimizma i volje. Dajte sve najbolje od sebe. Bilježite svoja dostignuća. Pronađite načina kako povećati produktivnost. Ponudite na razmatranje dobro proučena istraživanja koja mogu sniziti troškove. Prihvaćajte konstruktivnu kritiku. Uvijek budite spremni suočiti se s kompliciranim situacijama, a da pritom ne postanete agresivni, blateći druge i upropaštavajući svoj profesionalni imidž.
2. Volontirajte da bi prikupili (vrijedne) dodatne bodove
Planirajte vašu strategiju. Ponekad je bolje zadovoljiti se s nekoliko malih poslovnih obaveza nego preuzeti jedan veliki projekt, kao dodatak vašem uobičajenom poslu. Dok se ostali natječu u preuzimanju što većih odgovornosti, vi ćete dokazivati vašu vrijednost i kvalitetu, uspješno vodeći brigu o onim manje odgovornim poslovima.
3. Budite uz svog nadređenog, ali…
Iako ne morate voljeti svog nadređenog, morate se potruditi osigurati uspješnost vašeg odjela. Kada vaš nadređeni dobije promaknuće, netko će ga morati zamijeniti. Zašto to ne bite bili vi? Kada ste već primijećeni kao osoba koja je zainteresirana, vješta i puna znanja, bit ćete razmatrani kao osoba spremna za promaknuće. Samo nemojte zabadati vaš nos previše ili se vezati kao kravata za vašeg šefa. Jer, ukoliko on bude otpušten zbog nesposobnosti, ne želite postati krivac zbog udruživanja.
4. Budite u bliskom kontaktu sa odjelom za ljudske potencijale
Stjecanje prijatelja među zaposlenicima vam može pomoći u bržem traženju otvorenih mjesta u firmi. Odjel ljudskih potencijala vas također može savjetovati o mogućnostima dodatnog treninga usavršavanja. Stavite na znanje kako imate dugoročne ciljeve u toj firmi. Jer, kada će se donositi odluke i politika o razvoju daljnjih karijera, željet ćete biti na užem popisu odjela za ljudske potencijale.
5. Održavajte pozitivne odnose sa zaposlenima
Nećete voljeti sve ljude oko sebe, ali nitko to ne mora znati. Budite uljudni, promišljeni i ljubazni cijelo vrijeme. Budite timski igrač i dijelite priznanja s ostalima. Upoznajući se s naporima ostalih djelatnika, pridobit ćete njihovo povjerenje i poštovanje. I pripazite na vaš ugled. Svoje osobne veze zadržavajte za sebe i ne govorite ili činite nešto za čime bi kasnije mogli žaliti, u uredu, na poslovnim putovanjima ili funkcijama u firmi.
6. Pustite sjaj vašim vještinama vođe
Svaka prečka na hijerarhijskim ljestvama zahtjeva jaku osobu kao prirodnog vođu. Potičite ostale u svom okruženju, budite u stanju prepoznati značajna postignuća i, povremeno, organizirajte izvan poslovna druženja. Druženje zaposlenika nakon radnog vremena, na piću, jest odličan alat team buildinga.
7. Pripremite nasljednika
Ukoliko ste vi jedina osoba koja zna kako obavljati vaš posao, pogodite što bi se moglo dogoditi? Postoji mogućnost kako ćete taj posao obavljati dok god ste u toj firmi. Podijelite vaša znanja i vještine. Ukoliko odlazite na godišnji odmor, zamolite vaše kolege da preuzmu rukovanje nekim vašim poslovima, te ih naučite kako to dobro obaviti.
8. Pronađite si mentora
Pronađite osobu kojoj vjerujete, poželjno na višem položaju od vašeg koja ima mnogo iskustva i raširenu mrežu poznanstava. Zamolite za savjet. Razmatrajte mogućnosti unaprjeđenja vaše karijere s i planirajte vašu strategiju. Ponekad morate ići poprečnim putevima kako bi stekli još neke druge vještine da bi zadovoljili zahtjeve vašeg željenog položaja.
9. Uzmite dodatni trening
Bez obzira na vaš stupanj obrazovanja, uvijek možete naučiti još više. Raspitajte se za stručne tečajeve, seminare i radionice, te pitajte vašeg mentora ili šefa žele li dati doprinos kompaniji kroz vaše usavršavanje. Čitajte poslovne publikacije i knjige. Predbilježite se za informacijske newslettere. Pokažite brigu za cijelu industriju, a ne samo za vaš posao.
10. Izgledajte naočiti cijelo vrijeme
Teško je prepoznati potencijale potpredsjednika kompanije u nekome tko se konstantno oblači opuštenije. Ako su krem boja i polo majice standardi u vašoj firmi, pobrinite se da ste uvijek čisti, i da izgledate uredno. Međutim u većini firmi postoji strogo propisani dress code za određena radna mjesta i ukoliko se držite tog koda oblačenja, bit ćete primijećeni kao osoba koja načinom oblačenja odgovara višim položajima. Naravno to je samo vanjska kvaliteta. Imajte urednu frizuru i čiste cipele.
11. Budite spremni na start
Nikad ne znate kada će se pojaviti prava prilika. Stoga, stupite li jednom u kontakt s nekim izvršnim direktorom, predstavite sebe na način kojim ćete osobu zaintrigirati, te će o vama htjeti znati još više. Prilikom upoznavanja s klijentima i na radnim sastancima želite da vas pamte zbog pravih razloga. Nikada se nemojte hvalisati i ne budite nasilni. Ambicija je zavidna značajka osim ako se ne ističete egoističnim stavovima.
12. Tempirajte vrijeme
Ponekad se nije baš preporučljivo raspitivati za promaknuća. Izbjegavajte ovakav razgovor ukoliko je vaš nadređeni vidno pod stresom ili pri kraju rokova za zadane projekte. Pažljivo izaberite vrijeme i dajte mu do znanja kako se smatrate spremnima preuzeti dodatne odgovornosti. Pokušajte ne pokazivati kako želite ići dalje samo zbog veće plaće i nove titule. Strpljenje će se isplatiti.
Promaknuća se ne događaju slučajno
Ne možete očekivati da će vam biti ponuđeno promaknuće samo zbog zasluga, potencijala ili duljine radnog staža. Dogodit će se da nekom, naizgled manje kvalitetnom od vas ponude poziciju za koju mislite kako ju vi zaslužujete. No, ne odustajte.
Ostanite usredotočeni na svoje dugoročne ciljeve, održavajte svoj integritet, pouzdanje i napore, i zaslužit ćete to promaknuće.
(V.K.) Izvor: