Nakon završetak radnog vremena, svima dobro znana zadnja rečenica je "Napravit ću to sutra." Neće se dogoditi nikakva šteta, zar ne? Ipak što više odgađate i gurate neke obaveze pod tepih, veća je mogućnost da ćete svoj posao obavljati neuredno ili još gore, nećete obaviti ništa.
Odgađanje se odnosi na sve aspekte vašeg života. Upravo tako, jer imate li naviku odgađati svari u privatnom životu, velike su šanse da vam ta navika prijeđe i u profesionalni (poslovni) život.
A kada jednom postane navika, teško je se riješiti.
No ne brinite se. Možete prestati s odgađanjem pomoću ovih par savjeta. Stoga počnite s čitanjem.
Vremensko planiranje
Glavnina dobre organizacije vremena leži u uhodanom vremenskom planiranju. Kako biste ovo uspješno proveli u djelo potreban vam je "dnevnik" u koji ćete bilježiti sve važnije datume, događaje i obaveze.
Preporučljivo je također izraditi dnevnu listu obaveza, ali prioritet je i izvršavati te obaveze. U suprotnom ona postaje stvarno nepotrebna. Planirajte svoj radni dan prema listi obaveza, ali ostanite realni. Dakle, ako za sljedeći dan imate zakazan sastanak za sastankom, nemojte očekivati kako ćete imati previše vremena za izvršavanje zabilježenih zadataka.
Preporuča se da prionete poslu punom snagom onda kada osjećate, ili još bolje znate da ste najproduktivniji. Ako ste tip osobe koja više voli raditi ujutro, potrudite se doći na posao što ranije. Ako ste svjesni da će vam radna energija opadati kako se bliži sredina dana, većinu vaših obaveza, ako je moguće, planirajte za početak radnog dana.
Zapisivanjem važnih datuma i rokova u stolni kalendar, biti ćete u mogućnosti točno si predočiti kada slijedi iscrpljujući period, a kada možete malo predahnuti. Sukladno tome, planirajte svoj raspored.
Držite se svojih ciljeva
Nadređeni vam uđe u ured i baci vam na stol hrpu papira koju treba obraditi (zatim se pita zašto nije dobrodošao u vaš ured). Imate tjedan dana za izvršiti zadatak i jedina misao koja vam prolazi glavom je: "Nikada neću to uspjeti". Nakon takvih primisli obično slijedi napad panike ili potpuni slom.
Isplanirajte dio vremena za svaki dan kada ćete izvršavati obveze iz hrpe papira, ali planirajte dan ili dva ranije.
Postavite si dogovorene rokove
Kažete li osobama iz svoje okoline kako trenutno radite na jednom projektu koji je ograničen dogovorenim rokom, oni će svakako imati naviku povremeno vas pitati kako napredujete. Poslužit će vam kao podsjetnik na zadatak koji ste možda na neki način zaobišli.
Zalijepite male napomene ili zabilješke s važnim rokovima na vidljiva mjesta. Preporučljivo je takve zabilješke obično lijepiti na monitor računala ili pregradu na radnom stolu. U svakom slučaju bilo gdje, gdje ćete biti sigurni da ćete je primijetiti. Želite li svemu pristupiti na moderniji tehnološki način, bilježite svoje obaveze u računalo ili dlanovnik. Na taj ćete se način osjećati još bezbrižnije jer će vas stroj na vrijeme upozoriti na neku obavezu. Sve ovisi kako namjestite obavještavanje.
Postoje li određene stvari koje vas čine sretnima, pokušajte skrenuti misli s njih, te ako baš nemate izbora razmišljajte o tome na drugi način.
Gledanje vaše omiljene serije ili emisije, izlazak s društvom ili čitanje dobre knjige shvatite kao nagradu za vaš dobro obavljeni posao tog dana.
Disciplina
Još kao djecu morale su vas nadgledati starije osobe i ukazivati vam na pravila lijepog ponašanja, te vas učiti disciplini. Mislite li kako danas, kao odrasla osoba više ne trebate discipline?
Jedina razlika je u tome što sada nitko drugi neće "lebdjeti" iznad vašeg ramena kako bi se uvjerio da ste svoje obaveze izvršili na vrijeme – nitko osim vas samih.
Sljedeći put kada probdijete cijelu noć završavajući zadatak ili počnete osjećati težinu stresa na svojim leđima, zaustavite taj trenutak i dobro upamtite njegov izgled i težinu.
Suočeni s nadolazećim rokovima i zadatcima, prisjetite se samo tog trenutka kada ste požalili što niste neke stvari obavili ranije – možda će vam to pomoći sljedeći put.
Kad već govorimo o terminu "sljedeći put", pokušajte ga zauvijek izbaciti iz svog riječnika. Osim ukoliko "sljedeći put" postane "ovaj put".
(V.K.) Izvor: