Nemojte davati otkaz na starom radnom mjestu sve dok nemate pisanu ponudu za novi posao.
Postoji mogućnost i da ponuda za posao bude povučena neposredno prije vašeg dolaska ili čak i tada kad vi već dođete na posao.
Pismena ponuda za taj posao, u tom vam slučaju pomaže kod odštetnog zahtjeva. Između ostalog, s ponudom pod rukom zaštićeni ste i od raznih drugih neugodnih mogućnosti koje se mogu pojaviti, a nisu dogovorene.
Iako nije baš uvijek moguće dobiti pisanu ponudu, vaše je pravo zatražiti napismeno, sve dogovorene detalje.
Otkazno pismo.
Otkazno pismo sastavite što je jednostavnije moguće. Potpisanog ga predajte svom nadređenom. Bilo bi dobro da on bude prva osoba koja će to saznati, a ne da ispadne kako je to čuo od vaših kolega. Razgovor s nadređenim obavite nasamo, te ne raspravljajte o razlozima vašeg otkaza, mogućem žaljenju ili bilo kakvom raspravljanju.
Raspitivanje o izlaznoj politici.
Raspitajte se o uvjetima odlaska iz firme. Kao dobar izvor mogu vam poslužiti informacije o odlascima drugih zaposlenika. Poželjno je nabaviti i primjerak internih akata kojima se reguliraju prava zaposlenika i dobro ga proučiti. Ova vam informacije mogu pomoći u boljoj pripremi za razgovor o vašem odlasku.
Prihvaćanje ili odbijanje kontraponude
Što ako vam na spomen prekida radnog odnosa zbog bolje ponude iz druge firme, poslodavac ponudi drugo radno mjesto, tj. zbog vaše bolje ponude vrati lopticu natrag – kontraponudu.
U tom je slučaju preporučljivo sjesti i porazgovarati sa svojim nadređenim, te razmotriti koliko je ta kontraponuda vjerodostojna. Ukoliko dobro poznajete svog nadređenog i politiku firme prema zaposlenicima koji je žele napustiti, moći ćete pretpostaviti koliko je ta kontraponuda iskrena.
Nemojte zaboraviti kako kontraponuda isto tako može biti i taktički potez poslodavca, kojim vas zadržava u firmi samo dok ne nađe odgovarajuću zamjenu. Argumentirano odbijte kontraponudu, ukoliko nemate razloga za razmišljanje o njenom prihvaćanju.
Ne rušite mostove za sobom.
Postoji mogućnost kako ćete se u poslovnim i privatnim odnosima često susretati i morati surađivati sa svojim bivšim suradnicima. Na malom tržištu, kao što je Hrvatsko, vašu mrežu kontakata možete dodatno ojačati aktivnim poznanstvom s bivšim kolegama i nadređenima.
Na zaboravite: "Dobar glas daleko se čuje, ali zao još dalje", te stoga prilikom svog odlaska ne ostavljajte povoda drugima za loše priče o vama. Uljudno se pozdravite sa svakim, te bez obzira na moguće svađe, izrazite zadovoljstvo vašom nekadašnjom suradnjom.
Imajte na umu još nešto. To vam vjerojatno nije zadnja promjena poslodavca u vašem radnom vijeku. Svaki budući poslodavac može tražiti preporuke za vas, na vašim bivšim radnim mjestima. To znači kako će se vjerojatno, čak i malo više raspitivati o vama i vašem radu. Naravno i u onoj firmi iz koje upravo odlazite. Stoga svoje zadnje da ne osigurajte ugodnima sebi i svom poslodavcu. Ponudite mu pomoć pri odabiru zamjene, njegove obuke, te mu u svakom slučaju pripremite svu dokumentaciju o koja je vašem nasljedniku nužna za početak rada.
Ostatak redaka vezanih uz davanje otkaza na starom radnom mjestu i snalaženje na novom, te što je potrebno za dobar novi početak, pročitajte u tiskanom izdanju knjige .
(V.K.)