Države si više ne mogu priuštiti neiskorištavanje vrijednih resursa koje stariji radnici mogu ponuditi poslovanju, ekonomiji i društvu, poruka je novog OECD-ova izvještaja o kojem će se raspravljati na summitu europskih lidera u Londonu.
Nekoliko europskih zemalja nastoji podupirati svoju praksu ranog umirovljenja, koja je uvedena zbog velike nezaposlenosti mladih. Iako, zemlje poput Švedske ili Danske, koje imaju veliku participaciju starijih radnika na tržištu radne snage, istovremeno bilježe najveći udio zaposlenih mladih ljudi.
Unutar Europske unije radnici najkasnije odlaze u mirovinu u Portugalu, Irskoj, Danskoj i Švedskoj. Zbog poboljšanja životnih uvjeta u razvijenim zemljama i produžetka trajanja života raste broj godina koje radnik provede kao umirovljenik. Vlade zemalja EU morat će se boriti sa sve manjim brojem radnika i sve većim brojem umirovljenika koji ovise o državnim mirovinama i doprinosima za zdravstvo.
OECD savjetuje vladama da prestanu subvencionirati politike koje za cilj imaju držati starije radnike izvan tržišta rada, da ukinu dobnu granicu za odlazak u mirovinu ili da je povise.
Neke zemlje su već postigle konsenzus u javnosti oko potrebe za reformom mirovinskog sustava. Reforme će i od kompanija zahtijevati da promijene neka pravila. Od njih će se očekivati da prestanu s praksom usklađivanja plaća sa starosnom dobi kako bi se smanjili troškovi zadržavanja ili zapošljavanja starijih radnika.
I od građana EU očekuju se neka ulaganja. Tako će oni morati ići na treninge i edukacije kako bi poboljšali svoje kompetencije. Europska komisija tvrdi kako u rješavanju ovog problema mogu pomoći ekonomske migracije u Uniju.
Uspjeh migracijskih politika oslanja se na sposobnost zemlje da poboljša integraciju migranata u domaće stanovništvo. Dosadašnje iskustvo pokazuje kako se Unija nije pokazala uspješnom u postizanju ovog cilja. - izjavila je Martine Durand iz OECD-a.
Eksperti kažu kako imigranti predstavljaju veliki dio nezaposlenih u nekim europskim zemljama, te da nisu nužno dovoljno kvalificirani da popune slobodna radna mjesta.
(T.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik