Ukupno 145 ljudi ubijeno je u svijetu u 2004. zbog uključenosti u sindikalne aktivnosti, pokazala je najnovija studija Međunarodne konfederacije sindikata (ICFTU), objavljena u utorak.
Više od 700 sindikalista bili su žrtve napada a gotovo 500 njih primilo je prijetnje smrću, konstatirali su autori studije koja je obuhvatila 136 zemalja.
Ovogodišnja studija pokazuje koliko su daleko mnoge vlade i poslodavci spremni ići kako bi ograničili prava radnika i osigurali konkurentnost na sve bezobzirnijim globalnim tržištima, naglasio je glavni tajnik ICFTU-a Guy Ryder.
U mnogim se zemljama sindikalisti i dalje suočavaju s mogućnošću zatvora, otkaza i diskriminacije, podsjetio je Ryder, dodajući da najveću zabrinutost izaziva Kina.
Kinesko "gospodarsko čudo" nešto je manje čudesno za kineske radnike kojima su uskraćene temeljne slobode, upozorio je ICFTU.
Amerikanci se ističu u regiji najvećim brojem ubojstava (114) i prijetnji smrću (456) dok je u azijsko-pacifičkoj regiji najveći broj sindikalista iza rešetaka (1.653), navodi se u studiji.
U Europi vlasti u nekoliko bivših sovjetskih država, uključujući Bjelorusiju, Ukrajinu i Gruziju, aktivno nastoje uspostaviti kontrolu nad sindikatima, konstatirao je ICFTU, napominjući da je još prerano za ocjenu hoće li takozvana "narančasta revolucija" u Ukrajini promijeniti situaciju.
ICFTU predstavlja 145 milijuna radnika u 234 međusobno povezane organizacije u 154 zemlje i regije širom svijeta.
(Hina)