Od srijede, 9. studenog 2005., kada počinje primjena noveliranog Zakona o Državnom inspektoratu, poslodavce koji zapošljavaju na crno čekaju rigorozne mjere.
Zateknu li neprijavljene radnike ili strance bez radne dozvole, inspektori rada moći će zabraniti rad i odmah zapečatiti tvrtku na 30 dana, a u slučaju ponovljenog prekršaja na 60 dana.
Uz zabranu rada zbog zapošljavanja na crno, slijedi i novčana kazna za poslodavca od 30.000 do 120.000 kuna. Inspektori su dobili i ovlast za pretres stanova u slučaju da poslodavac u svom stanu nezakonito obavlja djelatnost (najčešće mali obrt).
Državni proračun na sivoj ekonomiji izgubi godišnje 11 milijardi kuna, od čega 7 milijardi kuna zbog neuplaćenih poreza i doprinosa. Osim zapošljavanja radnika bez ugovora o radu, rad na crno uključuje i slučajeve kada poslodavac dio plaće isplaćuje na ruke ili ne plaća prekovremene sate.
Poslodavac se može žaliti, ali zabrana poslovanja na 30 dana nastupa odmah. Uz pečaćenje prostorija na licu mjesta.
Dosad je bila praksa da žalba poduzetnika odgađa izvršenje, a zbog sporosti sudstva onemogućeno je efikasnije suzbijanje rada na crno. Lani je od 4680 presuda u čak 1150 nastupila zastara.
Zbog povećanog opsega posla Državni inspektorat će do kraja godine zaposliti još 50-ak inspektora rada za što su već dobili suglasnost Vlade.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik