"Ukupni ekonomski utjecaj migranata iz novih članica EU bio je skroman, ali uglavnom pozitivan", konstatira se izvješću koje je nedavno objavila britanska Vlada.
U Veliku Britaniju je proširenja EU 1. svibnja 2004. stiglo oko 346.000 radnika, većinom iz Poljske, Litve i Slovačke. Više od 80% tih radnika mladi su u dobi između 18 i 34 godine, samci, te većinom dolaze iz Poljske (204.895), Litve (44.715) i Slovačke (36.355) i zarađuju između 4,50 i 6 funti na sat.
Novi radnici "popunjavaju važna prazna radna mjesta... te daju dobrodošli doprinos našoj ekonomiji i društvu", kaže se u izvješću.
Britanski primjer ponukao je još neke zemlje da otvore granice radnicima iz novih zemalja članica Europske unije. Tako su otvaranje granica još najavile Finska i Portugal, a o sličnom potezu razmišlja i Španjolska.
Europska komisija objavila je nedavno da su zemlje koje su primile radnike iz novih članica od toga imale ekonomske koristi, primjerice nižu inflaciju. Zemlje poput Austrije i Njemačke, koje graniče s novim članicama, tome se međutim još opiru, strahujući od priljeva jeftine radne snage koja bi mogla konkurirati domaćim radnicima.
Dvanaest starih članica EU uvelo je dvogodišnje tranzicijsko razdoblje koje završava u svibnju ove godine nakon čega trebaju odlučiti hoće li to razdoblje produljiti ili će ukinuti restrikcije.
(V.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik/HINA