Prema podacima Ministarstva, obrazovanja i sporta, u školskoj je godini 2004/2005. u Hrvatskoj bilo zaposleno 80 logopeda u osnovnim i 24 u centrima za odgoj i obrazovanje.
U 55 zagrebačkih vrtića zaposleno je 14 logopeda, dok ih je u zdravstvu u sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti zaposleno 30, a u Poliklinici Suvag 60. Međutim broj zaposlenih premali je s obzirom na činjenicu da 10% osnovnoškolaca u Hrvatskoj ima specifične teškoće učenja.
U cijeloj Hrvatskoj logopeda ima premalo, tako da oni ne mogu zadovoljiti sve
veće potrebe. Logopedi ne uspijevaju educirati nastavno osoblje i roditelje te oni ne mogu organizirati sustavnu provjeru sposobnosti djece, ističe prof. logopedije Stanislava Leljak-Turžanski, predsjednica Hrvatske udruge za disleksiju.
Ona upozorava je kako je problem u tome što je mali broj logopeda zaposlen u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, pa su tretmani suženi na onu djecu koja pohađaju osnovne škole pri kojima rade stručni suradnici u koje su uključeni i logopedi.
Hrvatska udruga za disleksiju ukazala je na problem manjka logopeda u osnovnom školstvu i vrtićima, kao i na individualizirani pristupa učenicima s disleksijom.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik