Kako se Svjetsko nogometno prvenstvo sve više približava, najnovije istraživanje britanske organizacije YouGov pokazuje koliko bi problema taj događaj mogao uzrokovati britanskim poslodavcima, a slične brige muče i sve europske poslodavce. Naime, prema rezultatima istraživanja provedenog na 2.220 britanskih zaposlenika, njih 13% su već za ranijih svjetskih nogometnih prvenstava barem jednom javili da ne mogu doći na posao jer su "bolesni", zato da bi mogli nesmetano pratiti utakmice, ili pak zato što su se oporavljali od većih količina alkohola koje su popili večer prije, prateći neku utakmicu.
Čak i kada su na poslu, vjerojatno je da će zaposlenici koji su "ludi" za nogometom biti dekoncentrirani i raspravljati nadolazećoj utakmici svoje reprezentacije, provjeravajući rezultate putem Interneta. Procjenjuje se da će Svjetsko prvenstvo britanske tvrtke zbog pada produktivnosti stajati oko 8.400 funta na svakih 100 zaposlenika.
I dok se poslodavcima diljem Europe zbog toga "diže kosa na glavi", europski se zaposlenici zdušno pripremaju za Prvenstvo, razmišljajući o taktikama kako si omogućiti nesmetano praćenje utakmica. Kao i za vrijeme ostalih velikih sportskih događaja, tako će i za vrijeme nogometnog prvenstva, u uredima diljem Europe uskoro zasigurno porasti broj onih s misterioznim bolovima u leđima ili želucu, te onih s čudnim ljetnim prehladama.
Poslodavci će se bolje suočiti s tim problemom ako postoje jasna pravila i procedure oko odsutnosti s posla, i to ona s kojima su zaposlenici upoznati i koja se stalno primjenjuju. Uz to, trebali bi imati i učinkovit sustav bilježenja i nadziranja odsutnosti zaposlenika s posla. Poslodavci koji imaju takva pravila i koji su uspostavili takav sustav, učinili su prvi korak u sprečavanju "neopravdanih" izostanaka zaposlenika s posla.
No, što je s onima koji tih pravila nemaju i koji nemaju sustav nadzora odsutnosti? Prije svega, oni bi zaposlenike trebali upozoriti da će se svi izostanci za vrijeme Svjetskog nogometnog prvenstva temeljito provjeravati. Uz to, mogli bi, za sve one koji javljaju da su bolesni, zadužiti jednog menadžera kojem se "bolesni" moraju javiti i koji bi ih mogao ispitivati o simptomima, te o tome obavijestiti sve zaposlenike. Te mjere će, ako ne spriječiti sve, onda barem obeshrabriti neke koji su planirali "markirati" da to i učine.
Također, prije no što zaposlenicima omoguće da za radnog vremena prate utakmice i za to im osiguraju TV prijamnik, poslodavci bi trebali dobro razmisliti o mogućim posljedicama. U europskim zemljama je, naime, mnogo imigranata koji žele pratiti utakmice i proslaviti eventualni uspjeh vlastitih reprezentacija, te se postavlja pitanje mogu li poslodavci zadovoljiti želje svih zaposlenika, jer ako dozvole praćenje utakmica samo jedne reprezentacije neki bi ih zaposlenici mogli tužiti zbog diskriminacije.
Nadalje poslodavci bi trebali biti svjesni da bi, s obzirom na multinacionalnost europske radne snage, utakmice mogle uzrokovati napetosti među zaposlenicima koji navijaju za jednu, odnosno drugu reprezentaciju.
I svakako, poslodavci ne smiju pretpostaviti da neki posebni aranžmani u vezi sa Svjetskim nogometnim prvenstvom trebaju biti uvedeni samo za muške zaposlenike, jer posljednjih godina i žene pokazuju rastuće zanimanje za najvažniju sporednu stvar na svijetu.
(T.B.)
Izvor:
The Times
Personneltoday