Rašireno uvjerenje da su "labavo" radno zakonodavstvo i slabi sindikati glavni razlog zašto se u Velikoj Britaniji otvara mnogo novih radnih mjesta i zašto je nezaposlenost niska, puki je mit, tvrdi se u najnovijoj studiji organizacije The Work Foundation. Studija, također, napada pretpostavku da je ključno "biti više kao Amerika", ako se želi smanjiti visoka stopa nezaposlenosti koja muči neke europske zemlje.
Studija pod nazivom "Who`s Afraid of Labour Market Flexibility" (Tko se boji fleksibilnosti tržišta rada) navodi da je nekoliko europskih zemalja (Danska, Švedska, Austrija i Nizozemska) postiglo usporedivu ili čak bolju dinamiku tržišta rada u odnosu na Veliku Britaniju, istovremeno dopuštajući mnogo višu razinu "radne pravde".
Naime, te su zemlje pokazale da je kombinacija umjereno strogog radnog zakonodavstva i relativno velikodušne naknade za nezaposlenost (koja se dobiva uz stroge uvjete, obvezu traženja posla i aktivno sudjelovanje u programima na tržištu rada), jednaka rastu zaposlenosti. Pogrešno je vjerovati, suprotno općeprihvaćenom mišljenju posljednjih nekoliko desetljeća, da su zemlje koje imaju "najlabavije" radno zakonodavstvo najuspješnije.
Uobičajeni pogled na fleksibilnost je prepun mitova, poluistina i očiglednih manipulacija dokazima, kazao je zamjenik direktora The Work Foundatoion, David Coats.
U Velikoj Britaniji i SAD-u vlada ideja da deregulacija znači visoku zaposlenost, usprkos prevladavajućim dokazima da zemlje s drugačijim zakonima i institucijama jednako dobro gospodarski napreduju, imaju manju nejednakost plaća među zaposlenicima i osiguravaju višu kvalitetu radnog života svojim građanima, napoinje Coats i dodaje: Iako je istina da zemlje poput Francuske i Njemačke muči visoka stopa nezaposlenosti, ostale – Danska, Švedska, Nizozemska i Austrija, takvih muka nemaju. Zapravo, različitim modelima zapošljavanja mogu se dobiti jednako dobri rezultati. Nema jedinstvenog puta ka punoj zaposlenosti.
Studija osporava gledište da Europa ima problem sa zapošljavanjem zbog prevelikih radničkih prava i prestrogog radnog zakonodavstva. I dok se u pojedinim zemljama pokazuju negativni učinci pogrešno vođenih politika, iskustvo kontinenta u cjelini ukazuje na to da mješavina institucija, politika i kulturnih tradicija može voditi dobrom stanju na tržištu rada.
Studija, stoga, poziva na specifične reforme, usmjerene na unaprjeđenje razine "radne pravde", koja se nudi u Velikoj Britaniji. To bi poboljšalo kvalitetu radnog života bez štete otvaranju novih radnih mjesta ili povećanja nezaposlenosti. Studija predlaže slijedeće reforme:
(T.B.)
eGov monitor