Samo rijetki sretnici među vrhunskim kuharima na Jadranu tijekom ljetnih će mjeseci zaraditi i do 20.000 kuna mjesečno.
Tek nešto manje, zarađivat će barmeni na šankovima privatnih cocktail barova, čije se plaće kreću od 8.000 do 15.000 kuna.
Svi ostali, koji će ovog ljeta posluživati turiste ili pripremati jela te uređivati hotelske sobe, zarađivat će od 2.500 do 5.000 kuna. Sve donedavno na vrhu ljestvice najtraženijih i najbolje plaćenih ugostiteljskih zanimanja bili su i majstori za pravljenje pizze, ali to više nije tako. Naime, u vrijeme kad su naše pizzerije nudile pizze iz krušnih peći, za ovaj je zanat trebalo posebno znanje i vještine. No danas, kad se pizze kupuju u restoranima brze prehrane, "pizzaioli" se gotovo uopće ne traže.
Predsjednik Sindikata ugostiteljskih i turističkih radnika Hrvatske, Eduard Andrić navodi kako je u hotelskim kućama zapošljavanje sezonaca uglavnom zakonski regulirano, dok kod privatnih poslodavaca vlada potpuna anarhija. To se naravno odnosi na segment podmirenja svih predviđenih davanja za mirovinsko i socijalno osiguranje. Pri tome, objašnjava Andrić, zaposlenici ne razmišljaju o gubitku koji imaju na mirovinskom fondu jer ih zanima samo trenutačna zarada.
Kako se na Jadranu za sezonski rad uglavnom javljaju mlađe osobe iz unutrašnjosti Hrvatske, tako i pojedini poslodavci koriste tu činjenicu dajući im minimalna primanja, ali uz plaćenu hranu i smještaj. Trenutačno se tako primjerice na Jadranu nalazi 1.300 osoba iz Osječko-baranjske županije.
(V.K.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija