Zbog sve dužeg životnog vijeka i niske stope nataliteta Europa se suočava s izazovom demografskog starenja. To će imati ozbiljne implikacije na gospodarstvo jer će sve manji broj zaposlenih uzdržavati one koji su u mirovini. Prema procjenama Europske komisije (EK) ukupan broj europske radne snage će se do 2050. smanjiti za 48 milijuna ljudi, što će dovesti do negativnih utjecaja na ekonomski razvoj i javne financije ako se trenutne politike ne promijene.
Kako bi svladali taj problem europski povjerenik za zapošljavanje, socijalna pitanja i jednake mogućnosti Vladimir Spidla, predstavio je u četvrtak svoj izvještaj pod nazivom Demografski izazov – prilika za Europu (The demographic challenge - a chance for Europe).
Europa nije jedini kontinent koji stari jer se i rastuća gospodarstva poput Kine i Indije, suočavaju sa sličnim problemom.
Strategija Komisije počiva na pet točaka
U izvještaju se navodi kako je izvor problema to što se trenutna politika nije prilagodila novom demografskom poretku te opiranju tvrtki i građana da promijene svoja očekivanja i stavove, posebno na tržištu rada.
Strategija Komisije malo je pažnje pak, posvetila istraživanju koje je ukazalo na nekoliko pozitivnih utjecaja na demografske promjene, poput poboljšane uloge žena u društvu te slabijeg iskorištavanje prirodnih izvora.
Spidla je naglasio potrebu za reformama: Žene između 30 i 45 godina moraju nositi trostruki teret – rađanje, karijeru i brigu za starim roditeljima, ističe povjerenik te dodaje da se obrazovni sustav i poslovno okruženju moraju prilagoditi kako bi podržali one koji žele imati djecu i to kada oni to žele.
(T.N.)
EurActiv.com