Finsko predsjedništvo EU-a izrazilo je nadu da će, do sredine idućeg mjeseca, zaključiti dvogodišnje natezanje država članica oko direktive o radnom vremenu.
Države članice su podijeljene od 2004. oko revidirane direktive o radnom vremenu koja određuje maksimum radnih sati i o tome kako tvrtke mogu pregovarati sa svojim zaposlenicima oko "opt-out-a", odnosno izuzeća od maksimalnih tjednih 48 sati rada.
Postoji mogućnost kompromisa, rekao je europski povjerenik za zapošljavanje Vladimir Špidla.
Finsko predsjedništvo je predvodilo europsko izaslanstvo na Tripartitnom summitu u Lahtiju prošloga tjedna, odnosno na sastanku sa sindikatima i poslodavcima.
Finska ministrica za socijalna pitanja Tarja Filatov je izjavila kako će njena vlada pokušati uvjeriti čelnike EU-a da prihvate novi prijedlog, prije nego ministri za socijalna pitanja o tome budu glasovali 7. studenoga.
S jedne je strane skupina zemalja koju predvodi Velika Britanija, a koju najvećim dijelom čine nove članice, i koje su za to da ljudi imaju slobodu izbora koliko žele raditi. S druge je strane skupina zemalja na čelu s Francuskom koja tvrdi da je to primarno pitanje zdravlja i sigurnosti da radnici ne budu previše izmoreni radom.
Finska je peta zemlja na čelu Unije koja pokušava postići dogovor o tom osjetljivom pitanju.
Prema sadašnjoj EU direktivi o radnom vremenu, radnici ne mogu raditi dulje od 48 sati tjedno, ali je primjerice Velika Britanija izborila "opt-out" shemu po kojoj radnici mogu s poslodavcima dogovoriti i drugačije aranžmane.
Novi finski kompromis sugerira da bi zemlje mogle zadržati opt-out shemu pod nešto strožim uvjetima. Ako se vlade odluče da se održi varijanta opt-out, finski plan sugerira da bi zemlje trebale iskoristiti fleksibilniju 12-mjesečnu strukturu koja im daje više slobode za razdoblje odmora i sezone intenzivnog rada.
Dodatno, Europski sud pravde (ECJ) presudio je 2004. godine da se vrijeme dežurstva također treba računati kao "pravo radno vrijeme". Odluka se direktno odnosi na plaće i uvjete odmora za liječnike, drugo medicinsko osoblje, vatrogasce, socijalne radnike i neke druge profesije, a trenutačno tri četvrtine država EU ne poštuje odluku ECJ-a.
(Hina)