Na Kvarneru je tijekom prošle sezone nedostajalo više od 2.000 kuhara, konobara, sobarica i drugog pomoćnog osoblja.
Problem je i to što osim sve manjeg interesa mladih za obrazovanje i rad u ugostiteljskim zanimanjima, sve je veći dio onih koji upišu strukovne škole i završe obrazovanje, no nakon edukacije odlaze iz struke i to najviše u trgovinu.
Josip Sušić iz Županijske obrtničke komore napominje da djeca iz ugostiteljskih obitelji polako napuštaju obiteljsku tradiciju i pronalaze svoje mjesto u drugim djelatnostima.
"Ako se sadašnji trend nastavi, za koju godinu ćemo doista biti u problemima s nedostatkom kvalitetnog osoblja. Pitanje je tko će raditi u sve većem broju četvero i peterozvjezdanim hotelima i restoranima", rekao je Sušić.
Dodao je da bi u rješavanju tog problema trebalo osigurati veću financijsku potporu strukovnim školama, kao i da bi u formalnom obrazovanju trebalo više kontaktirati struku.
Podaci pokazuju da je srednju školu za ugostiteljska zanimanja, kuhar, konobar i slastičar, u prošloj godini u Primorsko-goranskoj županiji upisalo oko 140 učenika.
Susić ističe da je svaki program koji bi motivirao mlade za ova zanimanja dobrodošao te da se radi o problemu koji svakako treba krenuti rješavati jer bez kvalitetnog kadra u turizmu se ne može raditi.
(A.T.)
Izvor:
Novi list