U Hrvatskoj gotovo trećinu radne snage čine nekvalificirani radnici, što nas čini europskim rekorderima.
Na začelje liste koju čini 31 europska država svrstani smo i po stopi nezaposlenih u Hrvatskoj ona iznosi 14,1%, a u susjednoj Sloveniji više je nego upola manja.
Takvi se neslavni rezultati mogu iščitati iz istraživanja o radnim uvjetima u Europi Europske zaklade za poboljšanje životnih i radnih uvjeta, a u koje je prvi put uključena i Hrvatska.
Radni uvjeti radnika u RH ilustrira i broj odrađenih prekovremenih sati, po čemu je Hrvatska u gornjoj polovici ispitanih zemalja. Kod nas 18% radnika radi više od 48 sati tjedno, 11% sve dane u tjednu.
Za usporedbu, udio Turaka koji rade prekovremeno je čak 58%, što se objašnjava visokim udjelom poljoprivrednika, dok najmanje prekovremenih sati ima u Norveškoj i Francuskoj oko 6 posto.
Dok se na sjeveru, u skandinavskim zemljama, prekovremeni sati uglavnom odnose na ostajanje nakon posla, u Hrvatskoj su se "stisnuli" u vikend.
Europski šampioni su Hrvati i Turci (promatrani zajedno jer je riječ o zemljama kandidatkinjama) 83% onih s prekovremenim satima radi sve subote, a 59% sve nedjelje u mjesecu.
Hrvati nemaju nikakva utjecaja na samostalno kreiranje radnog vremena u skandinavskim zemljama samo polovica radnika ima fiksno radno vrijeme, a ide li se prema jugu, i 70% radnika na posao mora dolaziti i odlaziti kad im se kaže.
Ako je vjerovati statistici, radnici u Hrvatskoj prilično su zadovoljni svojim radnim mjestom. Prema broju prijavljenih slučajeva fizičkog, psihičkog i seksualnog nasilja na poslu, pretekle su nas gotovo sve zapadnoeuropske zemlje.
Samo 7% zaposlenika, manje od Grčke, uopće nije zadovoljno uvjetima na radnom mjestu. Ipak, više od polovice zaposlenih Hrvata kaže da im radno mjesto škodi zdravlju. Stoga ne začuđuje da su Hrvati apsolutni rekorderi u bolovanjima.
Svaki zaposleni Hrvat u prosjeku je 9 dana godišnje na bolovanju, a prosjek je Europske unije četiri i pol dana bolovanja po zaposlenom.
Samo 2,5% Hrvata obavlja dva posla ili više njih. Ako i nađu dodatni posao, to je samo privremeno, dok se ne zaradi potreban novac.
(A.T.)
Izvor: