Nakon što važan poslovni projekt bude gotov, dolazi vrijeme kada poslodavcu predajemo izvještaj o postignućima i ostvarenjima zadanih ciljeva. Za mnoge je upravo to vrijeme idealno kako bi zatražili bonus ili povećanje plaće na temelju uspješnijih rezultata. Ipak, mnogi se pitaju kako i kada tražiti bonus?
Za početak o bonusu nemojte raspravljati prije nego što ste opravdali svoj rad, ali i postigli rezultate koji su bolji od prijašnjih. Stoga, uzmite olovku i papir kako bi nadređenom mogli predočiti, primjerice, kolika je dodatna zarada koju ste ostvarili za tvrtku.
Važno je i raspitati se na koji način vaša tvrtka dodjeljuje bonuse. Naime, da li taj iznos dodjeljuje cijelom timu koji je radio na projektu ili samo pojedinim osobama.
Zaposlenike treba motivirati u radu, a bitan element motivacije svakako je bonus vezan za njihove napore za rad. Primjerice, prema jednom američkom istraživanju većina američkih tvrtki koristi povišice za postignuća na poslu, no nerijetko se dodjeljuju i bonusi. Tako se redovito provode procjene obavljenog radnog učinka, a iznos povišice ili jednokratnog bonusa ovisi o postignućima.
Kada najaviti sastanak?
Stručnjaci savjetuju da je najbolje ugovoriti sastanak kad je poslodavac dobre volje. Naime, dobro raspoloženje neće vam donijeti povišicu, ali veća je vjerojatnost da će vas nadređeni saslušati i pomnije razmisliti o vašem prijedlogu. Također, stručnjaci savjetuju da je nekoliko tjedana prije božićnih ili ljetnih odmora vrijeme koje je najbolje za traženje bonusa.
Koliko je dovoljno?
Ako već pretpostavljate o visini iznosa, stručnjaci savjetuju da zatražite nešto više novca. Naime, kod pregovaranja je poznato da prvi iznos neće biti odmah prihvaćen. Ipak, nemojte pretjerivati. Također, važno je saznati je li vaš šef zadovoljan vašim radom i rezultatima. To ćete doznati tako da zatražite povratnu informaciju (feedback) nakon obavljenog projekta. Osim toga, poslodavcu treba jasno obrazložiti zašto mislite da je vaš rad uvelike pridonio tvrtki.
(A.T.)
Izvor:
AskMen