Poslodavci i sindikati, uz nazočnost Vlade, započet će najvjerojatnije u srijedu razgovore o zakonu o minimalnoj plaći s poslodavcima.
Vlada, kako je istaknuo premijer Ivo Sanader nakon sastanka s predstavnicima središnjica prošlog tjedna, podržava sindikate u inicijativi da se to pitanje regulira zakonom kao što je slučaj u dvadesetak europskih zemalja.
Postoje dva prijedloga zakona, SSSH-ov i prijedlog pet sindikalnih središnjica.
Kako kaže Ana Knežević iz SSSH, taj sindikat neće odustati od zahtjeva da se nakon prijelaznog roka od godine dana minimalac veže uz prosječnu plaću, kao ni od zahtjeva da se minimalni iznos plaće ujedno računa i kao osnovica za isplatu doprinosa.
Podsjetimo, SSSH predlaže da minimalna plaća od 2008. iznosi 2.700 kuna bruto, što je 2.025 neto.
Prijedlog također predviđa utvrđivanje koeficijenta složenosti za pojedine poslove od 1 do 2,8, kako bi se izbjegla dosadašnja praksa mnogih malih poslodavca da isplaćuju minimalce, a ostalo "na ruke" bez obzira na stručnu spremu.
Knežević ističe kako je svjesna problema u tekstilnoj industriji. Smatra da se trebamo ugledati na slovenski model prema kojem bi se država tijekom dvije godine odrekla poreza i doprinosa u toj industriji kako bi se ta djelatnost mogla restrukturirati i početi primjenjivati zakon.
Ističe da se pritom treba regulirati i pitanje menadžerskih plaća.
"Nije normalno da se u toj potplaćenoj industriji 25% sredstava za plaće isplaćuje menadžerima, a ostatak za radnike kojih ima oko 4.000, kao što je to slučaj u Varteksu", rekla je Knežević.
Središnjice NHS, URSH, HUS, Matica sindikata javnih i državnih službenika te Sindikat UNI-Cro, predlažu vlastiti nacrt konačnog prijedloga zakona o minimalnoj plaći.
Njime se predviđa da minimalac iznosi 50% prosječne plaće tek 2011., što je SSSH-u neprihvatljivo.
Prijedlog, inače, predviđa da od početka 2008. minimalna plaća poraste na 41% udjela u prosječnoj plaći, što bi iznosilo 2.815 kuna bruto.
"Nama je jasno da će određeni sektori, poput tekstila, kože, gume, obuće i drvne industrije, teško ispoštovati zakon ako se donese, ali upravo stoga očekujemo od Vlade da uskoči s olakšicama, po uzoru na slovenski model", rekao je Krešimir Sever iz NHS-a.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik